Ο Παναθηναϊκός μπορεί να προηγήθηκε 1-2 σετ αλλά τελικά γνώρισε 4η συνεχόμενη ήττα, με τον Φοίνικα να επικρατεί 3-2 και να κλειδώνει ουσιαστικά τη 2η θέση.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Σύρου έφτασε τους 35 βαθμούς σε 17 αγώνες. Ο Παναθηναϊκός είναι στην τρίτη θέση με 29 βαθμούς.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου ταξίδεψε στη Σύρο χωρίς τον Τσάτσιτς. Ο Μαυροβούνιος ακραίος έμεινε στην Αθήνα λόγω προβλήματος στα γόνατα και επιλέχθηκε ο Μούχλιας στη θέση του όπου μαζί με τον Συναδινό που ξεκίνησε ως λίμπερο σήκωσαν το βάρος στην υποδοχή. Η απουσία του πολύπειρου αρχηγού της εθνικής Μαυροβουνίου φάνηκε στο πρώτο σετ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 12-12 και εκείνο το σημείο ο Φοίνικας πάτησε γκάζι. Με το σκορ στο 16-13 ο Νικόλας Παπαγγελόπουλος από την γραμμή του σερβίς δημιούργησε τεράστια προβλήματα στην υποδοχή του Παναθηναϊκού. Ο Φοίνικας με τρεις άσους του Έλληνα κεντρικού έφτασε στο 22-13 κατακτώντας το πρώτο σετ με μεγάλη άνεση.

Η εικόνα του δεύτερου σετ ήταν ίδια με του πρώτου. Οι δύο ομάδες δεν κατάφερναν να ανοίξουν τη διαφορά με τους αντιπάλους να ισοφαρίζουν αμέσως. Στην τελική ευθεία ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να χτίσει σερί.

Με επιθέσεις και μπλοκ του Ράπτη η ομάδα του Δημήτρη Ανδρέοπουλου έφτασε στο 17-22 και είχε το πάνω χέρι για την κατάκτηση του σετ. Με πρώτο χρόνο του Μπράουν και λάθος επίθεση του Ανδρεόπουλου ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά αλλά το τριφύλλι κατέκτησε το σετ με 21-25 με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα.

Με μπλοκ του Γιάκομπσεν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-8 στο τρίτο σετ. Ο Φοίνικας ισοφάρισε ξανά με Στερν και Παπαγγελόπουλο με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 12-15 με επίθεση του Ρανγκέλ σε πρώτο χρόνο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με λάθος του Ανδρεόπουλου αλλά ένας άσος του νεαρού ακραίου έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ανοίξουν περισσότερο τη διαφορά, να προηγηθούν με 16-22 και να κατακτήσουν το τρίτο σετ, δίνοντας τον φετινό τίτλο στον Ολυμπιακό.

Ο Φοίνικας αντέδρασε στο τέταρτο σετ. Οι Συριανοί πήραν με το ξεκίνημα διαφορά τριών πόντων την οποία και διατηρούσαν κατά τη διάρκεια του σετ. Μετά από λάθος επίθεση του Ράπτη, η ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς έφτασε στο 21-15 και το 24-17 μετά από μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη. Ο Φοίνικας έφτασε με άνεση στην κατάκτηση του τέταρτου σετ οδηγώντας στην αναμέτρηση του τάι μπρέικ.

Με μπλοκ του Μπράουν και άουτ επίθεση του Ράπτη ο Φοίνικας προηγήθηκε με 4-1 στο πέμπτο σετ. Με επίθεση του Ράιτς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 6-2 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει και το δεύτερο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 9-7 με δύο σερί μπλοκ του Πελεκούδα και 10-9 μετά από λάθος επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-12 με άσο του Μούχλια αλλά ο Φοίνικας αντέδρασε και προηγήθηκε ξανά φτάνοντας στο ματς μπολ (14-13) με τον Στερν. Το φινάλε του σετ εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Με το σκορ στο 16-15 υπέρ του Φοίνικα στο τάι μπρέικ, ο Πρωτοψάλτης πήρε το μπλοκ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Σύρου. Σε εκείνο το σημείο λίγο έλειψε να γίνει γενική συρραξή μεταξύ των παικτών.

Ο Μπράουν με τον Ρανγκέλ παραλίγο να πιαστούν στα χέρια. Με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων επήλθε η ηρεμία.