Ο Φοίνικας Σύρου μπήκε με ιδανικό τρόπο στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε του Φίλιππου Βέροιας με 3-1 σετ, στην πρεμιέρα του στη Volley League.

Οι Συριανοί πήραν το τρίποντο ωστόσο η ομάδα της Βέροιας έδειξε ότι δε θα είναι εύκολη αντίπαλος για κανέναν τη φετινή σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πολύ καλή εικόνα στα τρία πρώτα σετ (στο 4ο παραδόθηκαν εύκολα) και θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Για την ομάδα του Γιάννη Ορφανού σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Στερν με 20 πόντους και πάνω από 40% αποτελεσματικότητα. Εντυπωσιακός ήταν και ο Παπαγγελόπουλος με 11 πόντους. Ο Έλληνας κεντρικός ήταν πολύ καλός και από την γραμμή του σερβίς βάζοντας δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή.

Για τους Βεροιώτες 22 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Τζιουμάκας. Καλή εμφάνιση έκαναν και οι δύο κεντρικοί της ομάδας Μπίσετ και Γάτσης.

Με άσο του Στουντίνσκι και επίθεση του Τζιουμάκα ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο πρώτο σετ και πήρε το πρώτο προβάδισμα με δύο πόντους. Ένα λάθος του Στερν επέτρεψε στην ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα να προσπεράσει με τρεις πόντους με τον Φοίνικα να προσπερνά για το 10-9 με μπλοκ του Μπράουν.

Από εκείνο το σημείο το προβάδισμα εναλλασόταν μέχρι και την τελική ευθεία του σετ. Με επίθεση και μπλοκ του Στερν οι Συριανοί προηγήθηκαν με 20-18 ενώ με άσο του Σλοβένου ακραίου η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έφτασε στο 22-19 και το 24-19 μετά από πρώτο χρόνο του Μπράουν. Το σετ έκλεισε με 25-20 μετά από επίθεση του Στερν.

Ο Φίλιππος μπήκε πολύ καλά και στο δεύτερο σετ. Με τρεις σερί πόντους του Τζιουμάκα (ένα μπλοκ) η ομάδα της Βέροιας πήρε προβάδισμα τριών πόντων με το ξεκίνημα. Μετά από λάθος του Πρωτοψάλτη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 6-10 με τους Συριανούς να μειώνουν στον πόντο με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου.

Οι Συριανοί προσπέρασαν με 15-14 με μπλοκ του Μπράουν με την ομάδα της Βέροιας να παίρνει και πάλι το προβάδισμα (16-20) με άσο του Στουντίνσκι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με τον Παπαγγελόπουλου αλλά ένα μπλοκ του Γάτση (18-24) έδωσε στον Φίλιππο έξι ευκαιρίες να τελειώσει το σετ και το έκανε με 19-25 μετά από λάθος του Παπαγγελόπουλου.

Με άσο του Στερν ο Φοίνικας προηγήθηκε με τρεις πόντους για το 6-3 στο τρίτο σετ. Ο Φίλιππος μείωσε στον πόντο με μπλοκ του Μπίσετ αλλά ο Μουρίλο με άσο, ο Στερν με επίθεση και ο Παπαγγελόπουλος με μπλοκ έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων για τον Φοίνικα που έφτασε στο 12-6.

Ο Γάτσης με δύο σερί ποντους (ένα μπλοκ) και ο Γιώργος Τζιουμάκας έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα της Βέροιας να μειώσει σε 17-15 και να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του σετ. Ράιτς και Πρωτοψάλτης έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στον Φοίνικα που με μπλοκ του Στερν έφτασε στο 21-17 στην τελική ευθεία του σετ. Με Στερν, Ράιτς και Μπράουν η ομάδα της Σύρου έφτασε στο 25-18 και πήρα προβάδισμα με 2-1 σετ.

Ο Φοίνικας μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο σετ και με άσο του Στερν προηγήθηκε με 11-3 δείχνοντας τη διάθεση να καθαρίσει το ματς. Οι Συριανοί έφτασαν στο 18-9 με τον Σλοβένο ακραίο και το 19-10 με τον Ράιτς. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν αλλά δεν άλλαξε τίποτα με τους Συριανούς να παίρνουν το σετ και τη νίκη.

Τα σετ 3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 25-17)
Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (21-25, 18-25, 14-25)
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Ο.Φ.Η. 3-0 (25-16, 25-14, 25-21)
Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ – Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας 3-1 (25-20, 19-25, 25-18, 25-17)