Ο Ολυμπιακός άλωσε την έδρα της Κομάρνο (3-1) και έβαλε τις βάσεις πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό του Τσάμπιονς Λιγκ στο βόλεϊ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός πλέον θέλει να κατακτήσει δύο σετ στον επαναληπτικό του Ρέντη προκριμένου να πάρει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό. Η ομάδα του Πειραιά τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Σλοβάκους, έχασε το πρώτο σετ, έκανε πολλά λάθη ωστόσο έδειξε χαρακτήρα και πήρε τη νίκη.

Τεράστιο ματς για την ομάδα του Πειραιά έκανε ο Έγκλεσκαλνς με 36 πόντους και 54% αποτελεσματικότητα. Ακολούθησε ο Μιγιαήλοβιτς με 15 και ο Παγένκ με 14 πόντους.

Για την ομάδα της Σλοβακίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Μλίναρτσικ με 24 πόντους. Διψήφιοι ολοκλήρωσαν το και οι Όγκουρτσακ και Κούμπς.

Τα λάθη κυριάρχησαν για τον Ολυμπιακό στο πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-7 με τον Κασπερκέβιτς με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν σε 10-10 με μπλοκ του Στιβαχτή.

Οι Σλοβάνοι έχτισαν και πάλι διαφορά φτάνοντας στο 15-12 με τον Κουμπς και 18-13 με σερβίς του ίδιου παίκτη. Ο Ολυμπιακός έμεινε στο σετ με Παγένκ και Ζουπάνη αλλά ένα λάθος του Μιγιαήλοβιτς έδωσε το πρώτο σετ (25-22) στην Κομάρνο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-7 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ με μπλοκ του Φορό με τον Ολυμπιακόυ να ισοφαρίζει σε 11-11 με σερί πόντους του Πέριτς. Οι Πειραιώτες έφτασαν στο 13-15 με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 15-15 με το σετ να γίνεται γκραν γκινιόλ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά με δύο πόντους για το 19-21 αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά κι έτσι οδηγηθήκαμε σε… μαραθώνιο. Οι Πειραιώτες έχασαν συνολικά 12(!) σετ μπολ για να κατακτήσουν το δεύτερο σετ με 38-40 με Μιγιαήλοβιτς και Έγκλεσκαλνς.

Οι Πειραιώτες μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκαν με 3-6 με τον Παγένκ. Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν, προηγήθηκαν με 9-8 αλλά η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έκανε σερί για το 9-12 με τον Έγκλεσκαλνς.

Οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Όγκουρτσακ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 19-19 με τον Έγκλεσκαλνς. Με τον Ανδρεάδη στο σερβίς ο Ολυμπιακός πήρε ελαφρύ προβάδισμα τριών πόντων (19-22) με μπλοκ του Έγκλεσκαλνς και κατέκτησε το σετ με 21-25 με επίθεση του ίδιου παίκτη.

Στο τέταρτο σετ οι Σλοβάκοι μπήκαν καλύτερα και πήραν προβάδισμα με 8-5 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει για το 11-11 με τον Έγκλεσκαλνς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά (14-11) με τον Όγκουρτσακ στο σερβίς με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν σε 17-17 με μπλοκ του Δαλακούρα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 21-23 με τον Παγένκ και κατέκτησε τελικά το σετ και τη νίκη με 3-1. Ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 27 Οκτωβρίου στις 5 το απόγευμα.

Αν η ομάδα του Πειραιά προκριθεί στον τρίτο προκριματικό, θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Χέμπαρ Παζαρντζίκ – Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ. Στο πρώτο ματς οι Λευκορώσοι της Σαχτιόρ πήραν σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-2 σετ και έχουν προβάδισμα πρόκρισης.

Τα σετ 1-3 (25-22, 38-40, 21-25, 22-25)