Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί απέναντι στον Μίλωνα και έφυγε με καθαρή νίκη (3-0) από τη Νέα Σμύρνη για την πέμπτη αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα του Πειραιά εκμεταλλεύθηκε την ήττα του Παναθηναϊκού από τον ΠΑΟΚ και είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος με 14 βαθμούς. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είναι η μόνη αήττητη στο πρωτάθλημα.

Ο Μίλωνας από την άλλη έμεινε στους 4 βαθμούς και την έκτη θέση. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό.

Για την ομάδα του Πειραιά ξεχώρισε επιθετικά σε ένα ακόμη ματς ο Πέριτς. Για τον Μίλωνα ξεχώρισε ο Καϊσλασάλο.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τον Νικολά Μιγιαήλοβιτς που είχε θέμα στη μέση με τον Δημήτρη Καζάζη να ξεκινά τον Δαλακούρα στα άκρα δίνοντας χρόνο και στον Εφραμίδη. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 1-5 στο πρώτο σετ διατηρώντας διαφορά τεσσάρων πόντων μέχρι το 8-12.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-12 με την ομάδα του Πειραιά να προσπερνά με 13-17 και 14-19. Ο Μίλωνας πλησίασε ξανά για το 18-20 με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ με 21-15.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 8-15 και 10-17. Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους 9 πόντους (11-20) με την ομάδα του Πειραιά να κατακτά το δεύτερο σετ με 17-25.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι διαφορές με τον Μίλωνα να μειώνει αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο.

Τα σετ 0-3 (21-25, 17-25, 19-25)