Ο Ολυμπιακός πήρε το τρίποντο με τη νίκη του επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη (0-3) και βρίσκεται 2 πόντους πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει κερδίσει τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, ο Ολυμπιακός ήθελε ακόμα περισσότερο τη νίκη επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη προκειμένου να μειώσει σε 2 τους βαθμούς από τους «πράσινους» και στον 1 από τους «ασπρόμαυρους». Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε αυτό που ήθελε επικρατώντας με 3-0 (23-25, 22-25, 23-25) και ετοιμάζεται την επόμενη αγωνιστική να υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ σε ένα ντέρμπι που θα κρίνει πολλά για την συνέχεια.

Ο αγώνας όπως αναφέραμε ήταν ένα ντέρμπι, καθώς τα δύο από τα τρία σετ τελείωσαν με την μικρότερη δυνατή διαφορά. Αρχικά στο πρώτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μ,ε 11-15 και 12-16 και έδειξαν πως θα έφταναν άνετα στο 0-1, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 19-19. Ο Ολυμπιακός έκανε το 19-21, με τον Μίλωνα να ισοφαρίζει εκ’ νέου. Στο 22-23 όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να τελειώσουν μια κόντρα μπάλα, έγινε το 22-24 και με επίθεσή του ο Τεπάν έκανε το 23-25 για να δώσει το σετ στην ομάδα του.

Στο δεύτερο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 9-9. Στο σημείο εκείνο οι Πειραιώτες ανέβασαν ρυθμούς και με ένα 4-0 έκαναν το 9-13, μια διαφορά που όχι μόνο κράτησαν, αλλά και μεγάλωσαν κάνοντας το 13-18 και μετά το 15-21. Στο 17-23 ο Μίλωνας πήγε να κάνει την αντεπίθεσή του αλλά ήταν αργά, παρότι μείωσαν στους δύο (21-23). Στο 22-24 και πάλι ο Τεπάν ήταν εκεί για να πάρει την τελευταία επίθεση και να κάνει το 0-2.

Στο τρίτο ο Μίλωνας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα καθώς δεν είχε περιθώρια για να το χάσει και προηγήθηκε με δύο πόντους (7-5), αλλά ο Ολυμπιακός με ένα 3-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα. Ένα προβάδισμα που αύξησε ως τους 5 πόντους (15-20). Ο Μίλωνας από την πλευρά του προσπάθησε να πει την τελευταία του κουβέντα, μείωσε σε 22-23, αλλά στο 23-24, ο Παγένκ με επίθεση τελείωσε την αναμέτρηση για τους Πειραιώτες.