Ο ΠΑΟΚ πέτυχε αυτό που ήθελε απέναντι στον Μίλωνα, παίρνοντας νίκη αντίδρασης με 1-3 σετ, μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό και σκαρφάλωσε στη 2η θέση του πρωταθλήματος. Στους -2 από την κορυφή και τον Παναθηναϊκό.

Ο Δικέφαλος εκμεταλλεύτηκε το σπουδαίο διπλό του Φοίνικα Σύρου στο Ρέντη, πήρε «καθαρή» νίκη επί του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη (1-3) και αναρριχήθηκε στη 2η θέση του πρωταθλήματος, φτάνοντας στους 25 βαθμούς.

Σε μια αναμέτρηση που είχε τον έλεγχο, βασίστηκε στο μπλοκ του και πήρε λύσεις επιθετικά από τους Κουκλίνσκι-Ούντρις, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Μίλωνα άνευ δυσκολίας. Ισοφάρισαν προσωρινά οι γηπεδούχοι σε 1-1 σετ, ωστόσο ο Δικέφαλος επέβαλε την κυριαρχία του, με τη συμβολή του Πετρέα, στο 4ο σετ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Δικέφαλος μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε, παίρνοντας από νωρίς διαφορά ασφαλείας (6-11). Το μπλοκ του ΠΑΟΚ δούλευε καλά, οι Κουκλίνσκι και Μπράουν έδιναν λύσεις επιθετικά και έτσι ο ΠΑΟΚ άνοιξε ακόμα περισσότερο τη ψαλίδα (11-17). Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μπουν στη διεκδίκηση του σετ, το οποίο κατέληξε χωρίς αντίσταση στους «ασπρόμαυρους» (18-25).

Στο 2ο σετ οι ισορροπίες άλλαξαν, με τον Μίλωνα να ξεκινάει αποφασιστικά και να περνάει μπροστά με ένα μίνι σερί πόντων. Ο Κουμεντάκης έβαλε «στοπ» με επίθεση του, προτού ξεφύγει η διαφορά (8-5), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν απάντηση. Ο Χανδρινός τους κρατούσε σταθερά μπροστά, με τον Μούχλια να παίρνει το μπλοκ άουτ και να φτάνει τη διαφορά στους +6 (20-14). Ο Μίλωνας έμοιαζε ασταμάτητος και τελικά ισοφάρισε σε 1-1, «κλείνοντας» το σετ με 25-18.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο 3ο σετ και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, με όπλο του το μπλοκ (3-7). Χωρίς δυσκολία οι «ασπρόμαυροι» διατηρούσαν το προβάδισμα, με τον Ούντρις να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 11-15. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αστοχούν από τη γραμμή του σερβίς και σε συνδυασμό με τον Πετρέα που ηγούνταν στο φιλέ, οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν στο σκορ (12-18). Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν λύσεις επιθετικά και έτσι το σετ κατέληξε στον ΠΑΟΚ, έπειτα από επίθεση του Κουμεντάκη (17-25).

Στο 4ο σετ οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στους +2 για πρώτη φορά, με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Κουκλίνσκι (4-6). Το μπλοκ του Δικεφάλου συνέχισε να είναι το δυνατό του σημείο, ο Πετρέας έδινε λύσεις επιθετικά και έτσι οι «ασπρόμαυροι», δεν άφηναν… δικαίωμα στους γηπεδούχους (10-14). Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, παρέμεινε συγκεντρωμένη και «τελείωσε» το παιχνίδι με άσσο του Πετρέα (18-25).