Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε κατώτερος των περιστάσεων στη Γαλλία, ηττήθηκε από τη Μονπελιέ με 3-0 σετ και πλέον αν και τρομερά δύσκολο, θα ψάξει στου Ρέντη την ολική ανατροπή.

Όλα λάθος πήγαν για τον Ολυμπιακό στο Μονπελιέ, στο πρώτο ματς κόντρα στους Γάλλους με στόχο την πρόκριση στους «16» του CEV Cup, αφού οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν εκτός έδρας (3-0 σετ) και πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν.

Μένοντας μακριά από τον καλό τους εαυτό, οι «ερυθρόλευκοι» δεν τα κατάφεραν στη Γαλλία κόντρα στη Μονπελιέ. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ηττήθηκαν με 3-0 (25-20, 25-22, 25-14) από τους Γάλλους και πλέον η υπόθεση πρόκριση στους «16» του CEV Cup έγινε ακόμα πιο δύσκολη. Για την ακρίβεια οι Πειραιώτες θέλουν την επόμενη βδομάδα στο Ρέντη νίκη με 3-0 ή 3-1 για να διεκδικήσουν την πρόκριση στο «χρυσό σετ», ενώ αν η Μονπελιέ πάρει δύο σετ, τότε θα συνεχίσει αυτή στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στα του αγώνα οι Γάλλοι με όπλο το μπλοκ όπου και είχαν 13 πόντους, έναντι μόλις 3 του Ολυμπιακού, δεν αντιμετώπισαν με εξαίρεση το δεύτερο σετ, προβλήματα. Όταν μάλιστα έκαναν το 2-0, πήραν με χαρακτηριστική άνεση και το τρίτο κάνοντας έτσι το 2-0 και παίρνοντας σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του CEV Cup.