Ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του και στην Τσεχία απέναντι στην Ντούκλα Λίμπερετς και σε συνδυασμό με το 3-0 του “Μελίνα Μερκούρη”, προκρίθηκε στα προημιτελικά του CEV Cup γυναικών.

Ο Ολυμπιακός πήρε τα δύο σετ που χρειαζόταν στην Τσεχία και σε συνδυασμό με το 3-0 του “Μελίνα Μερκούρη”, απέκλεισε την Ντούκλα Λίμπερετς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του CEV Cup.

Η ελληνική ομάδα έδωσε μάχη στο 1ο σετ, αλλά κατάφερε να το πάρει με 25-22. Στο 2ο πήρε πάλι το προβάδισμα και το κρατούσε παρότι οι γηπεδούχες επέστρεψαν στον αγώνα και ισοφάρισαν. Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να φτάσουν στο 25-23 όμως και να προκριθούν στην επόμενη φάση.

Ο Ολυμπιακός έχει προκριθεί στις 4 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, ωστόσο με την ολοκλήρωση και αυτής της φάσης (πλέι οφ), θα μπουν στη διοργάνωση και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι από τους ομίλους του Champions League.