O Παναθηναϊκός πήρε μία μεγάλη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στην Τερουέλ στο κλειστό του Αγίου Θωμά και πήρε έτσι προβάδισμα πρόκρισης στην τετράδα του CEV Challenge Cup.

Το τριφύλλι, που χτυπήθηκε τις προηγούμενες ημέρες και από τον κορωνοϊό, πλέον θέλει δύο σετ στον επαναληπτικό της Ισπανίας (9/2) προκειμένου να πάρει την πρόκριση στην τετράδα. Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα στην υποδοχή του στο πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του τόσο στο κομμάτι του σερβίς όσο και του μπλοκ και πήρε το προβάδισμα πρόκρισης.

Οι Ισπανοί αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό τους διαγώνιο Βιλένα, πήραν το πρώτο σετ, στηριζόμενοι στο καλό σερβίς κυρίως του Πίτι αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο. Για την Τερουέλ ξεχώρισαν επιθετικά ο Ερέου και ο Βιλντοσόλα.

Το τριφύλλι μπήκε νευρικά στο ματς με την Τερουέλ να φτάνει στο 6-8 μετά από λάθος επίθεση του Ανδρεόπουλου. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο 11-8 με πλασέ του Πρωτοψάλτη.

Οι Ισπανοί βρήκαν λύσεις από την γραμμή του σερβίς και ροκάνισαν τη διαφορά ισοφαρίζοντας σε 14-14 με άσο του Πίτι. Το τριφύλλι προσπέρασε ξανά με 19-17 με άουτ επίθεση του Ερέου αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τις απαντήσεις και προηγήθηκαν με 21-22 με άσο του Τζανκέτα.

Το τριφύλλι με μπλοκ του Πρωτοψάλτη και λάθος του Ερέου έφτασαν στο διπλό σετ μπολ (24-22) και τα απώλεσαν αμφότερα. Το τριφύλλι έχασε συνολικά 4 ευκαιρίες να κλείσει το σετ με τους Ισπανούς να έχουν το πάνω χέρι στο φινάλε. Η Τερουέλ έφτασε στο 29-30 με τον Πίτι και το σετ ολοκληρώθηκε μετά από λάθος επίθεση του Ντεν Ντρις.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-4 με τον Ανδρεόπουλο στο δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 9-5 με τον Πρωτοψάλτη με την Τερουέλ να μειώνει σε 9-7 με άσο του Τζανκέτα.

Με δύο σερί μπλοκ του Ντεν Ντρις ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 13-8 έχοντας σημαντικό προβάδισμα σε όλο το υπόλοιπο σετ. Με άουτ επίθεση του Ερέου η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 23-17 και κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ.

Το τριφύλλι μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ. Με το μπλοκ να λειτουργεί άριστα και τον Γιάκομπσεν στη γραμμή του σερβίς έφτασε στο 11-2 με τον Ντεν Ντρις. Το τριφύλλι έπιασε σπουδαία απόδοση, ήταν εξαιρετικό σε όλο το σετ και κατάφερε να το κατακτήσει με μεγάλη άνεση με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.

Με επίθεση του Πρωτοψάλτη το τριφύλλι έφτασε στο 7-4 στο τέταρτο σετ. Με λάθος επίθεση του Ανδρεόπουλου οι Ισπανοί μείωσαν στον πόντο (8-7) αλλά με πλασέ του Πρωτοψάλτη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 12-9 διατηρώντας διαφορά μέχρι το 15-12.

Με τον Βιλντοσόλα στη γραμμή του σερβίς, οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 15-15 με τον Ανδρεόπουλο να δίνει τέλος στο σερί. Μετά τον άστοχο πρώτο χρόνο του Μοντεγιούδο και επίθεση του Στάλεκαρ το τριφύλλι έφτασε στο 18-15 και το 22-16 με άσο του Ανδρεόπουλου. Ο Παναθηναϊκός δε δυσκολεύθηκε να κλείσει το ματς με μπλοκ του Πρωτοψάλτη.

Τα σετ: 3-1 (29-31, 25-19, 25-13, 25-18)