Ο ΠΑΟΚ έπαιξε όσο χρειαζόταν και επικράτησε 3-0 σετ του ΟΦΗ για την ένατη αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 16 βαθμούς σε οκτώ αγώνες, λίγο πριν μπει στα σερί ντέρμπι με Φοίνικα, Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ έχει να καλύψει σημαντικό έδαφος αφού στον πρώτο γύρο έχασε και τα τρία παιχνίδια με τις ομάδες που διεκδικούν το πρωτάθλημα.

Ήταν το δεύτερο ματς για τις δύο ομάδες σε 24 ώρες αφού την Τετάρτη έδωσαν ματς για τη δεύτερη αγωνιστική. Μετά από συμφωνία που έκαναν μεταξύ τους έπαιξαν και τα δύο ματς στην Θεσσαλονίκη.

Η μόνη διαφορά ήταν το ματς της ένατης αγωνιστικής με τυπικά γηπεδούχο τον ΟΦΗ έγινε στο κλειστό της Μίκρας. Η ομάδα της Κρήτης με την ήττα αυτή έμεινε στον έναν βαθμό και την τελευταία θέση.

Οι τυπικά γηπεδούχοι έδειξαν ανταγωνιστικοί και στα τρία σετ και θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από το ματς. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης πρώτος σκόρερ ήταν ο Κουμεντάκης ενώ Άγκανιτς και Ντεν Ντρις ολοκλήρωσαν το ματς διψήφιοι.

Για την ομάδα της Κρήτης ξεχώρισαν επιθετικά οι Μαρκς και Ρουμελιωτάκης με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα σετ 0-3 (22-25, 23-25, 24-26)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Τετάρτη 10 Φεβρουαρίου 2021

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Π.Κηφισιάς 3-0 (25-22, 25-19, 25-21)

Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2021

Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου – Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 (25-21, 25-27, 25-19, 25-09)
Ο.Φ.Η. – Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (22-25, 23-25, 24-26)
Α.Π.Σ.Φίλιππος Βέροιας – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Αναβολή)

8. Ο.Φ.Η. 9 1 5-28 0-9

Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου θα γίνουν δύο μίνι πρωταθλήματα για το 1-4 και 5-8.
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια. Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.