Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Φίλιππου Βέροιας και σημείωσε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Volley League.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο ματς με τον Φίλιππο να δείχνει ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο σετ. Όπως και στο ματς με την Κηφισιά, έτσι και σε αυτό με την ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα, οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό από την γραμμή του σερβίς.

Είναι ενδεικτικό ότι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς με 10 άσους. Η διαφορά που έχτιζε ο Ολυμπιακός κατά τη διάρκεια των σετ έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Καζάζη να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Δορδοκίδη, Στράτο και Τζιάβρα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και με τον Βουλκίδη στην γραμμή του σερβίς κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά από το ξεκίνημα. Στη συνέχεια ήταν τα καλά σερβίς του Φρομ που έβαλαν δύσκολα στην αντίπαλη υποδοχή με αποτέλεσμα η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να φτάσει στο 18-9 και την άνετη κατάκτηση του πρώτου σετ.

Με δύο σερί άσους του Βουλκίδη ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-3 στο δεύτερο σετ. Ο Φίλιππος δεν μπορούσε να βρει λύσει και με δύο σερί μπλοκ από Στιβαχτή και Μιγιαήλοβιτς η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 14-7 και στη συνέχεια 16-7 με επίθεση του Σέρβου ακραίου. Οι γηπεδούχοι με άσο του Βουλκίδη προηγήθηκαν με 20-9 και καθάρισαν με άνεση και το δεύτερο σετ.

Με δύο σερί άσους του Φρομ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-4 στο τρίτο σετ. Ο Φίλιππος Βέροιας με τον Τζιουμάκα μείωσε σε 14-13 αλλά η ομάδα του Πειραιά έχτισε νέο σερί για το 19-14. Ο Γάτσης με μπλοκ και άσο επέτρεψε στην ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα να μειώσει στους τρεις πόντους.

Με άσο του Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-16 και έφτασε στο 23-18 με πρώτο χρόνο του Όκολιτς. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έφτασε στο 25-20 και τη νίκη με 3-0 σετ με επίθεση του Εφραμίδη.

Τα σετ 3-0 (25-13, 25-11, 25-20)