Ο Φοίνικας Σύρου εκμεταλλεύτηκε την σχετική αδιαφορία του Ολυμπιακού, που έχει κατακτήσει και μαθηματικά τον τίτλο, επικρατώντας με 3-0 σετ.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα της Σύρου έφτασε τους 38 βαθμούς και μπορεί να εξασφαλίσει από σήμερα τη δεύτερη θέση αν ο Παναθηναϊκός, που τον απειλεί, χάσει βαθμό στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχει 29 βαθμούς.

Η μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον Ολυμπιακό έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Καζάζη να ανοίξει το rotation αλλά και να ξεκουράσει κάποιους παίκτες εν όψει και του Λιγκ Καπ την επόμενη εβδομάδα. Κάπως έτσι ξεκίνησαν στο βασικό σχήμα, οι Νικολάκης, Εφραμίδης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος (αγωνιζόμενος ως διαγώνιος) αλλά και ο νεαρός Τζιάβρας στη θέση του λίμπερο.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 1-4 με επίθεση του Ράιτς. Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε αντίδραση ισοφάρισε και έφτασε στο 14-12 με Φρομ και Εφραιμίδη. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 14-14 και προσπέρασε με 16-18 με Πρωτοψάλτη και Μουρίλο. Με επιθέσεις του Ράιτς και του Στερν ο Φοίνικας έφτασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (18-22) κατακτώντας το πρώτο σετ με 21-25 μετά από λάθος του Νικολάκη στο φιλέ.

Ο Φοίνικας μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο σετ. Με άσο του Στερν οι Συριανοί προηγήθηκαν με 6-10 με τον Ολυμπιακό να μειώνει στους δύο (9-11) με τον Εφραμίδη. Μετά από παράβαση του Ολυμπιακού οι Συριανοί ανέκτησαν και πάλι προβάδισμα τεσσάρων πόντων ενώ με δύο σερί μπλοκ από Στερν και Μπράουν οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 12-19 και 12-20 μετά από επίθεση του Πρωτοψάλτη. Με τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα ο Φοίνικας δε δυσκολεύθηκε να πάρει και το δεύτερο σετ.

Ο Ολυμπιακός με τον Βουλκίδη στο σερβίς πήρε διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με επίθεση του Πρωτοψάλτη ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 7-7 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετούς πόντους.

Με σερί επιθέσεις από Στερν και Μπράουν οι Συριανοί προηγήθηκαν με 13-15 και 13-16 με μπλοκ του Σλοβένου ακραίου. Στην τελική ευθεία του σετ δεν άλλαξε τίποτα με την ομάδα του Ιγκόρ Γιούρισιτς να παίρνει το διπλό.

Τα σετ 0-3 (21-25, 16-25, 18-25)