Ο Φοίνικας Σύρου πλήγωσε ξανά τον Ολυμπιακό, καθώς κατάφερε να φύγει και από το Ρέντη με το διπλό, επικρατώντας με 3-2 σετ. Έχασαν έδαφος στη μάχη του τίτλου οι “ερυθρόλευκοι”.

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε έναν μήνα τον Ολυμπιακό μετά τον τελικό του σούπερ καπ. Με το διπλό που πήρε η ομάδα της Σύρου θέτει νέα δεδομένα όσον αφορά τη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πειραιά με τον βαθμό που πήρε έφτασε τους 24, όσους και ο Παναθηναϊκός που αγωνίζεται το Σάββατο κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας. Ευκαιρία να προσπεράσει τον Ολυμπιακό έχει και ο ΠΑΟΚ που έχει 22 βαθμούς και φιλοξενείται από τον Μίλωνα.

Ο Φοίνικας με το δίποντο που πήρε έφτασε τους 18 βαθμούς και συνεχίζει στην τέταρτη θέση.

Όπως και στο ματς της Βέροιας απέναντι στον Φίλιππο ο Νίκος Ζουπάνης ξεκίνησε στη διαγώνιο για τον Ολυμπιακό αντί του Έγκλεσκαλνς που δεν υπολογίζεται. Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε με τον Προύσαλη στην πάσα, τον Ζουπάνη στη διαγώνιο, τους Πέριτς – Μιγιαήλοβιτς στα άκρα, τους Ανδρεάδη – Παγένκ στο κέντρο και λίμπερο τον Ζήση.

Ο Φοίνικας από την άλλη ξεκίνησε με τον Ιερεθουέλο στην πάσα, τον Μιχάλοβιτς στη διαγώνιο, τους Στερν – Φράγκο στα άκρα, τους Κόστα – Τζούριτς στο κέντρο και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη.

Με μπλοκ του Τζούριτς και άσο του Μιχάλοβιτς ο Φοίνικας προηγήθηκε με δύο πόντους στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Με όπλο το καλό σερβίς και δύο σερί λάθος επιθέσεις του Μιχάλοβιτς ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 8-6 και ένα μίνι σερί.

Οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη, έχαναν αρκετά σερβίς με αποτέλεσμα το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Με πρώτο χρόνο του Τζούριτς οι Συριανοί έφτασαν στο 13-15 με τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλεί τάιμ άουτ. Η αναγκαστική διακοπή δε χάλασε τον ρυθμό του Φοίνικα που με άσο του Στερν και μπλοκ του Τζούριτς έφτασε στο 13-17 με τον Ιταλό προπονητή της ομάδας του Πειραιά να καλεί και το δεύτερο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του.

Ωστόσο ούτε αυτή τη φορά ο Στερν έχασε τη συγκέντρωσή του από την γραμμή των 9 μέτρων. «Διαλύοντας» την υποδοχή της ομάδας του Πειραιά, ο Σλοβένος έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προσπεράσουν με 13-21 με δύο σερί μπλοκ του Τζούριτς και να κατακτήσουν με άνεση το σετ αφού οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι δεν είχαν απάντηση.

Με τον Στερν στη γραμμή του σερβίς (ένας άσος) ο Φοίνικας έφτασε στο 2-5 με τον Μιχάλοβιτς στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός με άσο του Παγένκ και επίθεση του Μιγιαήλοβιτς ισοφάρισε σε 5-5 ενώ με τα καλά σερβίς των Μιγιήλοβιτς και Πέριτς προσπέρασε για το 13-10 με τον Γιόσκο Μιλεκόνσκι να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Φοίνικας Σύρου εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Ολυμπιακού ισοφάρισε σε 15-15 με επίθεση του Μιχάλοβιτς. Με επίθεση του Ζουπάνη και μπλοκ του Πέριτς η ομάδα του Τζουλιάνι προσπέρασε με 17-15 με τους Συριανούς να ισοφαρίζουν ξανά και να προηγούνται με 17-18 με άσο του Φράγκου. Με άσο του Ζουπάνη και λάθος του Ιερεθουέλο η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 21-19 και το διπλό σετ μπολ (24-22) μετά από λάθος του Κόστα. Ο Στερν έδωσε φιλί ζωής στον Φοίνικα αλλά ο Ανδρεάδης με πρώτο χρόνο έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό.

Με άσο του Ανδρεάδη και επίθεση του Πέριτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 5-2 στο τρίτο σετ. Ο Φοίνικας με όπλο το μπλοκ του και πάλι μείωσε στον πόντο και με τον Μιχάλοβιτς στη γραμμή του σερβίς (ένας άσος) έκανε το 11-13 με επίθεση του Στερν.

Με επίθεση του Ζουπάνη και μπλοκ του Παγένκ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13 και προσπέρασε με έναν πόντο με τον Δαλακούρα. Πάλι με τον Στερν στη γραμμή των 9 μέτρων ο Φοίνικας έχτισε σερί για το 14-17 με δύο σερί μπλοκ του Τζούριτς. Με τον Παγένκ στη γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19 με επίθεση του Μιγιαήλοβιτς. Το μπλοκ όμως έδωσε και πάλι τη λύση για τον Φοίνικα που έφτασε στο 21-23 με διαδοχικά «stop» από Τζιουμάκα και Τζούριτς. Ο Φοίνικας έφτασε στο διπλό σετ μπολ (22-24) με τον Τζιουμάκα και κατέκτησε το τρίτο σετ με επίθεση του Στερν.

Με τον Ζουπάνη στην γραμμή του σερβίς και τρεις άσους του Έλληνα διαγώνιου ο Ολυμπιακός έφτασε στο 9-1 στο τέταρτο σετ. Ο Φοίνικας μείωσε σε 9-5 με επίθεση του Τζιουμάκα αλλά η ομάδα του Πειραιά διατηρούσε μεγάλη διαφορά για το 17-11 μετά από λάθος του Τζούριτς. Ο Φοίνικας δε βρήκε αντίδραση και η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε εύκολα το τέταρτο σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Με δύο σερί επιθέσεις του Ζουπάνη ο Ολυμπιακός έφτασε στο 7-5 στο πέμπτο σετ. Ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 8-8 μετά από παράβαση του Μιγιαήλοβιτς στο φιλέ και προσπέρασε με 8-9 με τον Στερν ωστόσο μία λάθος επίθεση του Σλοβένου ακραίου έφεραν τον Ολυμπιακό στο 10-9 με μία κακή επιλογή του Ζουπάνη να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Το φινάλε το ματς εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο ματς μπολ (14-13) με μπλοκ άουτ του Πέριτς με τον Φράγκο να φέρνει το σετ στην ισοπαλία. Ο αρχηγός της ομάδας της Σύρου την έφερε στο ματς μπολ αλλά με πρώτο χρόνο του Παγένκ και άσο του Πέριτς η ομάδα του Πειραιά έφτασε για δεύτερη φορά σε συνθήκες ματς μπολ το οποίο και απώλεσε στη συνέχεια.

Ο Φοίνικας έχασε με τη σειρά άλλες δύο ευκαιρίες να κλείσει το ματς όταν και φτάσαμε στο 18-18 με το χαμένο σερβίς του Κόστα. Ο Μιχάλοβιτς έφερε την ομάδα του Μιλεκόνσκι στο 4ο ματς μπολ και ο Τζούριτς, όπως και στο σούπερ καπ έδωσε τη νίκη στους Συριανούς που έφυγαν από το κλειστό του Ρέντη με ένα τεράστιο διπλό.

Τα σετ 2-3 (17-25, 25-23, 23-25, 25-18, 18-20)