Ο Ολυμπιακός έδωσε νέο φιλικό προετοιμασίας κόντρα στον Ηλυσιακό και επικράτησε με 3-0 σετ, ενώ πήρε και το τέταρτο σετ που παίχτηκε.

Αναλυτικά στην επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού αναφέρονται τα εξής όσον αφορά το φιλικό παιχνίδι με τον Ηλυσιακό: «Την ευκαιρία να τσεκάρει την αγωνιστική κατάσταση των αθλητριών που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής στα δυο προηγούμενα φιλικά, είχε ο προπονητής του Ολυμπιακού Σπύρος Σαραντίτης στο σημερινό τεστ με αντίπαλο τον Ηλυσιακό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ.Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» που αγωνίστηκαν χωρίς τις Στέλλα Χριστοδούλου, Κατερίνα Γιώτα, Σάσκια Χίπε και Ελίζαμπεθ Σκοτ, επικράτησαν με 4-0 σετ (25-14, 25-20, 25-19, 25-22). Το επόμενο φιλικό παιχνίδι είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη (23/9) με αντίπαλο τη Θέτιδα Βούλας εκτός έδρας (16:00).

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έμεινε πίσω στο σκορ με 8-2, όμως αντέδρασε και κάλυψε σταδιακά τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο σε 8-9 με άσσο της Γεωργίας Λιόλιου. Οι «ερυθρόλευκες» με ένα 3-0 σερί από το 7-9, προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 10-9 και διευρύνοντας στο 4-0 το σερί τους με μπλοκ της Παναγιώτας Ξανθοπούλου πήγαν στο +2 για το 11-9. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και με άσσο της Ιλιόνης Κελεσίδη πήρε το πρώτο σετ με 25-14.

Η ίδια εικόνα με την έναρξη του πρώτου σετ παρουσιάστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 2-7 και με 6-10. Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 12-12 και από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Μετά το 18-18 οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +2 χάρη σε επίθεση της Κλάριτς και μπλοκ της Αργυρίου για το 20-18, με τη Φερονίκη Ζιώγα να πετυχαίνει το 21-19 και την Αργυρίου να διατηρεί το +2 στο 22-20. Με πλασέ της Σίας Τοτσίδου ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με +3 στο δεύτερο σετ για το 23-20 και με ωραία πάιπ της Κλάριτς πήγε στο σετ μπολ με 24-20. Η Αργυρίου πάνω στο φιλέ σημείωσε το 25-20, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 στα σετ. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο, πήρε το 3ο σετ με 25-19 το 4ο με 25-22 και έφτασε στην τελική επικράτηση με 4-0!

Tα σετ: 4-0 σε 1.43 25-14 (23’), 25-20 (27’), 25-19 (26’), 25-22 (27’)

Ολυμπιακός (Σπύρος Σαραντίτης): Λιόλιου 4 (2 άσσοι, 2/17 επ., 15%υπ.-15%αρ), Ζιώγα 14 (14/47 επ.), Κελεσίδη 12 (5/11 επ.,4 άσσοι, 3 μπλοκ), Ξανθοπούλου5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αργυρίου 14 (8/15 επ. 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τοτσίδου 11 (9/24 επ., 28%υπ.-22%αρ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κονόμη –λ (67%υπ.-67%αρ.)/ Κλάριτς 8 (8/20 επ., 43%υπ.-21%αρ.), Μιλεντίγεβιτς –λ (35%υπ.-24%αρ.), Συριστατίδη 1 (1/1), Δημοπούλου».