Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Μίλωνα, τον οποίο νίκησε με 3-0 σετ, και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στα ντέρμπι με ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη με πολύ μεγάλη άνεση αφού κατάφερνε να πάρει διαφορά από τα μέσα κάθε σετ. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Φρομ που χτύπησε από την γραμμή του σερβίς και βοήθησε τον Ολυμπιακό να χτίσει διαφορές.

Οι «ερυθρόλευκοι» με τη νίκη τους αυτή έφτασαν τους 13 βαθμούς σε πέντε ματς και βρίσκονται μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία. Για τον Ολυμπιακό ακολουθούν δύο πολύ δύσκολα ματς με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη και με τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Ρέντη στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 9-4 με τον Μίλωνα να ισοφαρίζει σε 9-9 με καλό σερβίς. Οι γηπεδούχοι με νέο σερί πήραν και πάλι κεφάλι με 15-10 και αυτή τη φορά δεν άφησαν το ισχυρό προβάδισμα να τους φύγει από τα χέρια. Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο τέλος αλλά ο Ολυμπιακός μένοντας σοβαρός μέχρι το φινάλε κατέκτησε το πρώτο σετ.

Με πρώτο χρόνο του Όκολιτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 7-5 στο δεύτερο σετ. Με χαμένη επίθεση του Χαντ η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με τρεις πόντους. Με άσο του Μιγιάλοβιτς η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη έφτασε στο 11-7 με τον Μίλωνα να μειώνει σε 12-10 με μπλοκ του Ανδρεάδη στον Φρομ.

Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι διαφορά με τον Γερμανό ακραίο στην γραμμή του σερβίς και προηγήθηκαν με 16-11 με τη διαφορά να φτάνει στους 9 πόντους για το 20-11 με άσο. Ο Μαντέκας έδωσε τέλος στο σερί του Γερμανού αλλά ο Ολυμπιακός κατέκτησε το δεύτερο σετ με χαρακτηριστική άνεση.

Με πρώτο χρόνο του Όκολιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με δύο πόντους και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο Μίλωνας με τα καλά σερβίς του Δρογκάρη έχτισε σερί κει προηγήθηκε με 7-9 με τον Ολυμπιακό να κατακτά και πάλι το προβάδισμα πολύ γρήγορα.

Τα λάθη των παικτών του Μίλωνα έφεραν τον Ολυμπιακό στο +5 για το 18-13 μετά από χαμένο σερβίς για την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Με άσο του Φρομ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-14 και πήρε το σετ και τη νίκη.

Τα σετ 3-0 (25-20, 25-15, 25-15)