Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να λυγίσει τον Παναθηναϊκό (3-2 σετ) στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, αγκαλιάζοντας την κορυφή της Volley League.

Το ματς:

Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, μετά την σπουδαία ανατροπή και την πρόκριση στο Challenge Cup επί του Παναθηναϊκού πριν δύο βράδια. Με «σύμμαχο» το εξαιρετικό τους μπλοκ, αλλά και τα τέσσερα χαμένα σερβίς των «πρασίνων», απόρροια της έλλειψης καθαρού μυαλού των παικτών του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, ο Ολυμπιακός «έχτισε» ένα καλό σερί, προηγούμενος με +5 και το 15-10.

Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και με τον Ερνάντες να κυριαρχεί στο επιθετικό κομμάτι, οι «πράσινοι», όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά, αλλά έτρεξαν ένα σερί 6-0 για την προσπέραση (15-16)!
Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 22-20, δείχνοντας να «αγκαλιάζουν» το πρώτο σετ. Ωστόσο, οι άσοι του Κόβαρ σε συνδυασμό με τα λάθη του Παναθηναϊκού σε κρίσιμα σημεία, οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην κατάκτηση του πρώτου σετ (25-23).

Διαφορετικό το σκηνικό στο ξεκίνημα του δευτέρου σετ, με τον Ολυμπιακό να υποπίπτει σε τρία μαζεμένα λάθη, και τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6-3. Με αντεπίθεση διαρκείας, ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα (11-11), ενώ στη συνέχεια, οι δύο πόντοι του Στερν έφεραν τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ με 13-11.

Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε του σετ, αμφότερες οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (22-22). Το κάρφωμα στη διαγώνιο του Ερνάντες έδωσε σετ μπολ στον Παναθηναϊκό (23-24), με τον Κουμεντάκη να το «σβήνει» άμεσα. Στην επόμενη φάση, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ζήτησε βίντεο τσεκ ζητά για παράβαση του Ολυμπιακού με τέσσερις μπάλες, εν ώρα αγώνα. Κάτι που τελικά δεν φάνηκε στο βίντεο, με τον πόντο να καταλήγει στον Ολυμπιακό. Το σετ κατέκτησε ο Ολυμπιακός, κάνοντας το 2-0 με άσο Ζουπάνη για το 26-24

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει την κατάσταση, παίζοντας ουσιαστικά το τελευταίο χαρτί του για να μείνει στο ματς. Οι «πράσινοι» όχι μόνο έβγαλαν αντίδραση, αλλά κυριάρχησαν πλήρως στο τάραφλεξ του «Μελίνα Μερκούρη», βελτιώνοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους, τόσο στο μπλοκ, όσο και στην υποδοχή τους!
Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ(2-8), διατηρώντας τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα στα μέσα τους σετ (10-17). Παρά τις φωνές του Ιταλού προπονητή, Αλμπέρτο Τζουλιάνο, οι παίκτες των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις, με εκείνους του «τριφυλλιού» να έχουν το μομέντουμ με το μέρος τους. Με τους Κόβαρ, Ράνγκελ και Φράγκο σε πρώτο πλάνο, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και το +11 (13-24), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με το εντυπωσιακό 25-16 και μειώνοντας σε 2-1 σετ.