Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει την Αστερίξ Μπέβερεν (28/9, 19:30) στον επαναληπτικό των δύο ομάδων για την πρώτη προκριματική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-1 σετ στο πρώτο ματς στο κλειστό του Ρέντη. Αυτό σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός θέλει δύο σετ για να προκριθεί στον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνο θα προκριθεί ακόμη και με ήττα με 3-2 σετ. Αν ηττηθεί με 3-0 ή 3-1 τότε οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στο «χρυσό» σετ.

Αν ο Ολυμπιακός προκριθεί, τότε στον δεύτερο προκριματικό γύρο θα αντιμετωπίσει την Μινχάνσκα Μινσκ από τη Λευκορωσία. Σε αντίθετη περίπτωση θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ για το CEV Cup.

Ο αγώνας θα μεταδοθεί από το Cosmote Sport 9.

Σία Τοτσίδου: «Ταξιδέψαμε στο Βέλγιο για το πρώτο επίσημο εκτός έδρας παιχνίδι. Είμαστε αποφασισμένες να πάρουμε την πρόκριση απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε πολύ καλά στοιχεία στο πρώτο παιχνίδι. Αντιλαμβανόμαστε την σπουδαιότητα του αγώνα και θα μείνουμε συγκεντρωμένες στο στόχο μας, με σκοπό να ολοκληρώσουμε με επιτυχία το πρώτο βήμα των προκριματικών στην διοργάνωση».

Μελίνα Εμμανουηλίδου: «Θα είναι ένα δυνατό παιχνίδι, απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο. Μετά το θετικό αποτέλεσμα στην έδρα μας θέλουμε να ολοκληρώσουμε την αποστολή μας στο Βέλγιο και να φύγουμε με την πρόκριση. Έχουμε προετοιμαστεί για το παιχνί