Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το εντός έδρας αήττητο στο πρωτάθλημα απέναντι στις Αμαζόνες (3-0) και έφτασε τις 13 σερί νίκες στη Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου είχε κενά διαστήματα, πιέστηκε αρκετά από το σερβίς των φιλοξενούμενων αλλά έφτασε στη νίκη. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού έκανε rotation, δοκίμασε σχήματα εν όψει της συνέχειας και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αθλήτριες.

Το τριφύλλι θα δώσει την Τετάρτη το ματς που είχε αναβληθεί απέναντι στο Μαρκόπουλο για τη 19η αγωνιστική. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός θα μπει σε τριάδα αγώνων (ΑΟ Θήρας εκτός, ΑΕΚ εντός, Ολυμπιακός εκτός) που θα κρίνουν και την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια.

Οι Αμαζόνες, που έχουν ως στόχο την είσοδο στην πρώτη οκτάδα, κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικές πιέζοντας αρκετά από την γραμμή του σερβίς. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας διεκδίκησε πράγματα αλλά έφυγε με άδεια χέρια από το κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε τους 58 βαθμούς σε 20 αγώνες. Οι Αμαζόνες από την άλλη έμειναν στους 24. Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας φιλοξενεί τον Πανναξιακό.

Η Μαργκαρίτα Στεπανένκο δεν ήταν στο ρόστερ της ομάδας του Απόστολου Οικονόμου για το ματς. Τη θέση της στη διαγώνιο πήρε η Μαριάνα Μπραμπίλα. Η Βραζιλιάνα πήρε θέση στο βασικό σχήμα κάνοντας το ντεμπούτο της στο ελληνικό πρωτάθλημα. Για τις γηπεδούχες ξεκίνησαν και οι Ξηντάρα, Κωνσταντίνου αντί των Ρόγκα και Χαντάβα.

Με τα καλά σερβίς της Καραγκούνη οι Αμαζόνες πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με την Παπαφωτίου και προσπέρασε με την Κωνσταντίνου με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετούς πόντους. Με άσο της Κωνσταντέλλου και λάθος της Καραγκούνη το τριφύλλι έφτασε στο 15-12 με τις Αμαζόνες με την Αρβανιτοπούλου στο σερβίς (ένας άσος) να προσπερνούν για το 15-16 με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν με τη Μπραμπίλα.

Με επίθεση της Μορέιρα οι Αμαζόνες έφτασαν στο 16-19 και το 17-21 με λάθος της Γκρόθες. Με σερί λάθη από Μορέιρα, Κασδοβασίλη και Καραγκούνη το τριφύλλι προσπέρασε για το 23-21 με την Κρος στη γραμμή του σερβίς. Με μπλοκ της Κωνσταντέλλου οι γηπεδούχες έφτασαν στο τριπλό σετ μπολ (24-21) και έκλεισαν στο σετ με νέο μπλοκ από την Ελληνίδα κεντρική.

Με την Εύα Χαντάβα να μπαίνει στο δεύτερο σετ αντί της Κωνσταντίνου και την Κωνσταντέλλου να συνεχίζει στο φιλέ μαζί με την Κρος ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-2 μετά από λάθος χτύπημα της Χριστοδούλου. Ένα λάθος της Κρος επέτρεψε στις Αμαζόνες να πλησιάσουν στους δύο πόντους (7-5) αλλά με τα καλά σερβίς της Χαντάβα (ένας άσος) το τριφύλλι έφτασε στο double score (10-5) με τις Αμαζόνες να μειώνουν σε 12-9 με άσο της Γουάτκινς.

Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε και πάλι με πέντε πόντους με τις Αμαζόνες να μειώνουν σε 17-15 με τη Μαστοράκη. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στον πόντο αλλά το μπλοκ έδωσε τη λύση για την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου για το 19-17 με την Παπαφωτίου και το 21-18 μετά από λάθος των Αμαζόνων. Οι γηπεδούχες έκλεισαν το σετ μετά από κακή επίθεση της Μορέιρα.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τρίτο σετ για πολλούς πόντους με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια. Μετά από λάθος επίθεση της Μεταξά οι Αμαζόνες έφτασαν στο 12-14 και το 13-16 μετά από άουτ χτύπημα της Γκρόθες. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο με τη Χαντάβα και έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με την Αρβανιτοπούλου να φέρνει τις Αμαζόνες και πάλι στο +2 για το 16-18.

Στο φινάλε του σετ η Εύα Χαντάβα σήκωσε το βάρος των επιθέσεων για τον Παναθηναϊκό. Με την αρχηγό του τριφυλλιού στη γραμμή του σερβίς οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 21-21 (λάθος θέσεις των Αμαζόνων) και προσπέρασαν με έναν πόντο με τη Μορέιρα να ισοφαρίζει σε 22-22 για την ομάδα του Γαϊτανάκη. Ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ματς με μπλοκ της Τσιτσιγιάννη.

Τα σετ 3-0 (25-22,25-21, 25-23)