Ο Παναθηναϊκός έφτασε δύο φορές κοντά στη νίκη, αλλά παρά το προβάδισμα με 2-1 σετ αλλά και 11-8 στο τάι μπρέικ, ηττήθηκε από τον ΑΟ Θήρας και μένοντας εκτός τελικού Κυπέλλου Ελλάδας.

Ήταν ένας συγκλονιστικός αγώνας που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον για περισσότερες από δύο ώρες. Οι δύο ομάδες πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις προσφέροντας τρομερό θέαμα στους φίλους τους αθλήματος.

Ο ΑΟ Θήρας επιστρέφει σε τελικό κυπέλλου μετά το 2018 και θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της.

Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Με επίθεση της Διώτη ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 8-10 με την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου να ισοφαρίζει σε 12-12 και να προσπερνά με 14-12 με δύο σερί καλά μπλοκ από τη Σάντσεζ.

Η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε ξανά (14-14) με την Σάντος στο σερβίς με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 16-14 με άσο της Τσιτσιγιάννη. Η Θήρας ισοφάρισε ξανά σε 16-16 και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 21-20 με μπλοκ της Χαντάβα. Με άστοχη επίθεση της Διώτη η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο σετ μπολ (24-23) με τις Σαντορινιές να ισοφαρίζουν ξανά.

Με μπλοκ άουτ της Τσιτσιγιάννη ο Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι στο σετ μπολ (25-24) με την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να ισοφαρίζει ξανά με την Διώτη. Ο Παναθηναϊκός έχασε και τρίτο σετ μπολ με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν εκείνες σε σετ μπολ (26-27) με την Χατζηευστρατιάδου και να κατακτούν το πρώτο σετ μετά από χαμένη επίθεση της Χουντέκοβα.

Με μπλοκ της Χουντέκοβα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε σε 4-4 με άσο της Χατζηευστρατιάδου και προσπέρασε με 6-9 με άσο της Σάντος και λάθος της Νεΐκοβα. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 9-10 με μπλοκ άουτ της Χαντάβα και προσπέρασε με 11-10 με επίθεση της Τσιτσιγιάννη.

Οι Σαντορινιές προσπέρασαν και πάλι με δύο πόντους (12-14) με μπλοκ άουτ της Βλαχάκη και έφτασαν στο 14-17 με επίθεση της Ντάλκε. Στην τελική ευθεία του σετ ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 15-19 με την Ντάλκε και 15-20 με άσο της Χατζηευστρατιάδου. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε (17-20) με την Τσιτσιγιάννη ενώ με τα καλά σερβίς της Χουντέκοβα έχτισε εντυπωσιακό σερί φτάνοντας στο 22-21 με την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να προσπερνά και πάλι (22-23) με την Βλαχάκη.

Με πόντο της ίδιας παίκτριας ο ΑΟ Θήρας έφτασε στο σετ μπολ για το 23-24 με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει ξανά σε 24-24 μετά από παράβαση στο φιλέ. Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη ήταν σειρά του Παναθηναϊκού να φτάσει στο σετ μπολ με τη Θήρα να ισοφαρίζει με την Βλαχάκη. Οι γηπεδούχες έφτασαν σε νέο σετ μπολ με την Χαντάβα και έφτασαν στην κατάκτηση του σετ (27-25) με άσο της Ελληνίδας ακραίας.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το τρίτο σετ. Με την Χουντέκοβα να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή με τα σερβίς της και την Χαντάβα να είναι on fire μαζί με την Τσιτσιγιάννη το τριφύλλι προηγήθηκε με 10-4 με την Ντάλκε να δίνει τέλος στο πράσινο σερί.

Με μπλοκ της Σάντσεζ η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 14-6 ελέγχοντας απόλυτα το σετ σε εκείνο το σημείο. Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός φτάνοντας στο 17-7 με την Χουντέκοβα με τη Θύρα να μειώνει σε 17-9 μετά από λάθος της Μεταξά. Οι πράσινες με μπλοκ της Χαντάβα έφτασαν στο 22-13 και κατέκτησαν το τρίτο σετ με μεγάλη άνεση.

Με λάθος της Χαντάβα και πλασέ της Γουάλας ο ΑΟ Θήρας προηγήθηκε με 1-5 στο τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (7-8) μετά από χαμένη επίθεση της Βλαχάκη και ισοφάρισε σε 9-9 με επίθεση της Χαντάβα. Με εντυπωσιακό πρώτο χρόνο της Σάντσεζ οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 10-9 με τον ΑΟ Θήρας να προσπερανά ξανά με 11-12 με μπλοκ της Βλαχάκη.

Με επίθεση της Ντάλκε και μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 14-17 ενώ με νέο μπλοκ οι Σαντορινιές έφτασαν στο 15-19. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με την Τσιτσιγιάννη αλλά με νέο μπλοκ της Ντάλκε η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έφτασε στο 16-23 και κατέκτησε το σετ με άσο της Ντάλκε οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε το πέμπτο σετ προηγούμενος με 2-0 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 2-2 με μπλοκ της Χαντάβα. Η ομάδα της Σαντορίνης προσπέρασε ξανά με δύο πόντους (4-6) μετά από χαμένη επίθεση της Χαντάβα. Η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε στο +3 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο (6-7) με την Χαντάβα και να προσπερνά με 8-7 με μπλοκ της Σάντσεζ.

Με άσο της Σάντσεζ η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έκανε το 10-8 φτάνοντας στο +3 (11-8) μετά από χαμένη επίθεση της Ντάλκε. Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 11-9 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου και σε 11-10 με άσο της Ελληνίδας κεντρικής. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν το σερί τους και προηγήθηκαν με 11-12 με επίθεση της Ντάλκε. Με άσο της Χατζηευστρατιάδου η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε στο 11-13 και το τριπλό ματς μπολ (11-14) για να προκριθεί στον τελικό με 11-15 στο τάι μπρέικ μετά από χαμένη επίθεση της Χαντάβα.

Τα σετ 2-3 (26-28, 27-25, 25-17, 18-25, 11-15)