Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ψυχή και σε ένα πραγματικό… θρίλερ επικράτησε του Άρη με 3-1 σετ και πήρε το τρίποντο που τον βάζει ξανά στην διεκδίκηση της πρωτιάς. Πολύ κλειστά ήταν και τα τέσσερα σετ που παίχτηκαν.

Το τριφύλλι επιβλήθηκε με 3-1 σετ σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ στο 4ο σετ.

Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε τους 13 βαθμούς στον πρώτο όμιλο και κάλυψε και τη διαφορά του πρώτου γύρου αφού είχε ηττηθεί με 3-2 σετ στην Θεσσαλονίκη.

Με μπλοκ της Σάντσεζ και τα καλά σερβίς της Κωνσταντέλλου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 9-4 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Το τριφύλλι συνέχισε να αποδίδει πολύ καλά επιθετικά και με μπλοκ άουτ της Χαντάβα και άσο της Σάντσεζ προηγήθηκε με 14-8 με τον Θανάση Δράμπα να καλεί και το δεύτερο τάιμ άουτ.

Με την Σαβάρ στην γραμμή του σερρβίς ο Άρης μείωσε σε 15-11 μετά από λάθος της Τσιτσιγιάννη. Οι γηπεδούχες με άσο της Κωνσταντέλλου προηγήθηκαν με 18-12 με τον Άρη να μειώνει και πάλι στους τέσσερις με την Σαβάρ. Η υποδοχή της ομάδας της Θεσσαλονίκης είχε σημαντικά προβλήματα με αποτελέσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 21-14 προτού ο Άρης μειώσει για το 22-18 με άσο της Πήττα. Το τριφύλλι έφτασε στα έξι σετ μπολ (24-18) με επίθεση στην κόντρα μπάλα από την Χαντάβα και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19 με πρώτο χρόνο της Κωνσταντέλλου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ με δύο σερί άσους της Σάντσεζ. Με λάθος επίθεση της Έβανς και μπλοκ άουτ της Χουντέκοβα το τριφύλλι έχτισε διαφορά φτάνοντας στο 6-1 με τον προπονητή του Άρη να καλεί τάιμ. Το σερί της Νεΐκοβα από την γραμμή του σερβίς συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 9-1 προτού η Ανθούλη μειώσει για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης μείωσε σε 11-6 με την Χαντάβα να διαμορφώνει με άσο του 14-7. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 15-12 με παράβαση της Κωνσταντέλλου στο φιλέ και επίθεση της Έβανς. Μετά το τάιμ άουτ του Απόστολου Οικονόμου ο Άρης πλησίασε ακόμη περισσότερο (15-14) με την Σαβάρ. Μία επίθεση της Χουντέκοβα έδωσε τέλος στο εντυπωσιακό σερί της ομάδας της Θεσσαλονίκης με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο +4 (18-14) μετά από λάθος της Έβανς και πρώτο χρόνο της Κωνσταντέλλου.

Με λάθος της Δρακουλίδου η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 21-16 και το 23-17 με επίθεση της Χαντάβα. Ο Άρης μείωσε ξανά (23-20) με επίθεση της Σαβάρ και μπλοκ της Δρακουλίδου. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με τέσσερα σετ μπολ (24-20) με τον Άρη να μειώνει σε 24-22 με μπλοκ της Σαβάρ. Με επίθεση της Χαντάβα το τριφύλλι έφτασε στο 25-22 και το 2-0 στα σετ.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλά το τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-7 με άσο της Έβανς. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 11-11 αλλά ο Άρης προσπέρασε ξανά με δύο πόντους (11-13) με επίθεση της Έβανς και με τρεις (12-15) με μπλοκ της Τζούριτς πάνω στην Σάντσεζ.

Με σερί μπλοκ της Δρακουλίδου και της Σαβάρ η ομάδα του Θανάση Δράμπα προηγήθηκε με 12-17 με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Με δύο σερί μπλοκ ξανά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο +6 (14-20) και το +8 (15-23) μετά από λάθος της Νεΐκοβα και της Σάντσεζ. Ο Άρης δεν άφησε την ευκαιρία να του φύγει από τα χέρια και με την Έβανς έκανε το 18-25 και το 2-1 στα σετ.

Μετά από χαμένη επίθεση της Χαντάβα ο Άρης έφτασε στο 0-3 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 5-6 με μπλοκ άουτ της Χουντέκοβα με τον Άρη να φτάνει στο 5-9 με την Κιουτσιούκη. Ο Άρης έφτασε στο double score (5-10) με την Χαντάβα να δίνει τέλος στο σερί του.

Με πρώτο χρόνο της Τζούριτς η ομάδα του Θανάση Δράμπα προηγήθηκε με 9-15 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 12-15 με δύο σερί πόντους της Τσιτσιγιάννη και λάθος της Ανθούλη. Με άστοχο πρώτο χρόνο της Κιουτσιούκη οι γηπεδούχες μείωσαν σε 17-19 με τον προπονητή του Άρη να καλεί τάιμ άουτ.

Με άσο της Χουντέκοβα το τριφύλλι μείωσε σε 18-19 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στο 18-20 μετά από λάθος της Ρουμάνας. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου ισοφάρισε σε 20-20 μετά από λάθος της Έβανς.

Η τελική ευθεία του σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο με εκατέρωθεν ωραίες επιθέσεις. Με επίθεση της Χαντάβα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ματς μπολ (24-23) και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 25-23 με μπλοκ της Τσιτσιγιάννη.

Τα σετ 3-1 (25-19, 25-22, 18-25, 25-23)