Ο Παναθηναϊκός δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου στο Μετς και ανέβηκε στην κορυφή της Volley League ανδρών.

Απολαυστικός, άνετος και… αγριεμένος ενόψει Μόντσα ο Παναθηναϊκός! Οι «πράσινοι» μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο το ματς της 7ης αγωνιστικής κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, τον οποίο και νίκησαν 3-0 σετ στο Μετς και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο σπουδαίο ματς με τους ποιοτικότατους Ιταλούς την Τετάρτη (13/12) προκειμένου να πάρουν το πάνω χέρι για την πρόκριση στους «8» του Challenge Cup.

H oμάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν δυσκολεύθηκε στιγμή στο ματς με τον Έλληνα τεχνικό να κάνει ροτέισον από τα τέλη του δευτέρου σετ και έπειτα.

Στο πρώτο κομμάτι του ματς ο Παναθηναϊκός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του παίρνοντας γρήγορα σημαντικό προβάδισμα (10-6) το οποίο και διεύρυνε στη συνέχεια σε 21-12 και κατέκτησε με 25-14.

Παρόμοιο τέμπο και στο δεύτερο σετ με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 11-6 και με εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και το μπλοκ πήγαν ξανά στο +9 (21-12), με τον προπονητή τους να προχωρά σε αλλαγές οι οποίες απέδωσαν κάνοντας το 25-19.

Καμία αντίδραση και στο τρίτο σετ από τον Φοίνικα ο οποίος έδειχνε παραδομένος στις ορέξεις των παικτών του Παναθηναϊκού. Το σκορ ξέφυγε ξανά με άνεση με το «τριφύλλι» να κάνει αρχικά το 17-10, τους «πειρατές» να ροκανίζουν την απόσταση (20-17) και το ματς να ολοκληρώνεται στο 25-21 για το άνετο 3-0.
Τα σετ: 25-14, 25-19, 25-21