Ο Παναθηναϊκός, αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε με 3-1 στα σετ, της Λαμίας, πήρε τη 2η σερί του νίκη και συνεχίζει το “κυνήγι” των δικέφαλων ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού μπήκαν με τρομερή φόρα και προηγήθηκαν με 9-2 στο πρώτο σετ, παίρνοντάς το τελικά με περίσσια άνεση και σκορ 25-11. Στο δεύτερο σετ η Λαμία ήταν πολύ ανταγωνιστική και μέχρι το τέλος προηγούταν με σκορ 21-22, πριν οι «πράσινες» τρέξουν ένα σερί τεσσάρων πόντων και κάνουν το 2-0 με σκορ 25-22.

Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες έκαναν εξαιρετική εμφάνιση και πήραν από νωρίς τον έλεγχο, κερδίζοντας το σετ πολύ εύκολα με σκορ 19-25. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχες αποφάσισαν να τελειώσουν το ματς και ξεκίνησαν με έξι συνεχόμενους πόντους, όμως η Λαμία δεν το παράτησε και μείωσε σε 16-13 και αργότερα σε 17-15, πριν φτάσει στον πόντο και το 22-21. Τελικά, οι «πράσινες» έμειναν ψύχραιμες και πήραν το σετ με σκορ 25-22, φτάνοντας στη δύσκολη νίκη.

Τα σετ: 25-11, 25-22, 19-25, 25-22