Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει με το απόλυτο των νικών στην Volley League Γυναικών, καθώς επιβλήθηκε του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ.

Το τριφύλλι έφτασε τους 18 βαθμούς, παραμένει στην πρώτη θέση και αναμένει το αποτέλεσμα του αγώνα του Άρη με τις Αμαζόνες για να δει αν θα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Οι δύο ομάδες πάντως θα λύσουν τις διαφορές τους την έβδομη αγωνιστική (Τετάρτη 10/11) στη Θεσσαλονίκη στο πρώτο πολύ μεγάλο τεστ για τον Παναθηναϊκό.

Το Μαρκόπουλο από την άλλη έμεινε στους επτά βαθμούς. Η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή την έβδομη αγωνιστική φιλοξενεί τον ΑΟ Θήρας σε ένα πολύ δύσκολο ματς.

Ο Απόστολος Οικονόμου είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πράγματα, άνοιξε το rotation χρησιμοποιώντας όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεσή του βγάζοντας χρήσιμα συμπεράσματα. Μην ξεχνάμε ότι μέσα στον μήνα ξεκινούν και οι ευρωπαϊκές υποχρεώσεις για τον Παναθηναϊκό με αντίπαλο την Οστράβα για τους «32» του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά με το ξεκίνημα και τα καλά σερβίς της Χατζηευστρατιάδου για το 3-0 μετά το λάθος της Γιοβάνοβιτς. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 5-5 με άσο της Κούλερκαν αλλά ένας άσο της Παπαφωτίου και δύο σερί λάθη του Μαρκόπουλου έδωσαν την ευκαιρία στο τριφύλλι να ξεφύγει ξανά για το 10-6 με τον Νίκο Μπουτσουρή να καλεί τάιμ άουτ.

Η ομάδα με έδρα τα Μεσόγεια μπήκε ξανά στο σετ και ισοφάρισε σε 11-11 με καλές επιθέσεις από Καλανταρίδου και Κούλερκαν. Ο Παναθηναϊκός έχτισε και πάλι σερί με τα καλά σερβίς της Χατζηευστρατιάδου (ένας άσος) με το τριφύλλι να φτάνει στο 15-11 με τη Χαντάβα. Με δύο σερί μπλοκ από Χαντάβα και Κρος η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 18-12 ενώ με άσο της Χαντάβα η διαφορά έφτασε στους επτά πόντους (21-14) κατακτώντας το πρώτο σετ μετά από χαμένο σερβίς της Δικαιούλια.

Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο δεύτερο σετ με 0-2 μετά από χαμένη επίθεση της Κωνσταντίνου που μπήκε στο ματς αντί της Χαντάβα. Με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου και επίθεση της Κωνσταντίνου η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 5-2 με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει με την Κούλερκαν.

Οι γηπεδούχες με όπλο και πάλι το μπλοκ έχτισα σερί και έφτασαν στο 13-8 με άσο της Παπαφωτίου. Με άσο της Αλαγιάννη το Μαρκόπουλο μείωσε σε 16-12 αλλά ο Παναθηναϊκός προσπέρασε ξανά για το 19-12 με μπλοκ της Κρος. Η διαφορά έφτασε στους 4 πόντους (21-17) μετά από χαμένη επίθεση της Γκρόθες αλλά οι γηπεδούχες δε δυσκολεύθηκαν να πάρουν και το δεύτερο σετ με 25-19 μετά από χαμένη επίθεση της Κούλερκαν.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο τρίτο σετ και με την Παπαφωτίου (ένας άσος) στη γραμμή του σερβίς έφτασε στο 6-0 μετά από λάθος επίθεση της Κούλερκαν. Tο Μαρκόπουλο πλησίασε για το 6-4 μετά από λάθος επίθεση της Στεπανένκο με το μπλοκ της Μεταξά να δίνει τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων.

Με άσο της Κωνσταντίνου η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 9-4 με το Μαρκόπουλο να μειώνει ξανά σε 12-10 με την Κούλερκαν. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με τέσσερις (15-11) με πέρασμα της Κωνσταντίνου. Το τριφύλλι έφτασε στο 21-14 με επίθεση της Στεπανένκο και άουτ επίθεση της Κούλερκαν και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Τα σετ 3-0 (25-17, 25-19, 25-17)