Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το καλύτερο τρόπο στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League, καθώς επικράτησε με το άνετο 3-0 επί του ΟΦΗ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεπέρασε γρήγορα τον αποκλεισμό από τον Φοίνικα Σύρου στο Λιγκ Καπ και δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην ομάδα της Κρήτης. Ο ΟΦΗ φάνηκε ανταγωνιστικός μόνο στο τρίτο σετ, χωρίς ωστόσο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6 στο πρώτο σετ. Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 9-6 και 12-7. Ο ΟΦΗ μείωσε προσωρινά αλλά το τριφύλλι πήρε ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων (18-10) για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-16.

Παρόμοια εικόνα είχε το δεύτερο σετ. Μετά το 7-7 οι γηπεδούχοι έχτισαν σερί φτάνοντας στο 14-7 και το double score. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά στους 4 πόντους για το 15-11. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έκανε νέο σερί, έφτασε στο 24-13 και κατέκτησε με μεγάλη άνεση και το δεύτερο σετ.

Ο ΟΦΗ φάνηκε πιο ανταγωνιστικός στο τρίτο σετ. Το τριφύλλι προηγήθηκε με 11-6 και 14-9 αλλά η ομάδα της Κρήτη ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε σε 15-13 και 19-18 στη τελική ευθεία του σετ. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έχτισαν σερί και προηγήθηκαν με 23-19 κατακτώντας το σετ και τη νίκη με 3-0.

Τα σετ 3-0 (25-16, 25-14, 25-21)