Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας, κάνοντας επίδειξη δύναμης και επικρατώντας με 3-1 σετ, προσπέρασε τον Φοίνικα Σύρου στην βαθμολογία.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 21 βαθμούς έχοντας δώσει 11 ματς. Προσπέρασε τον Φοίνικα Σύρου, που υπέστη νωρίτερα εντός έδρας ήττα από την Κηφισιά.

Οι Συριανοί είναι στην τέταρτη θέση με 20 βαθμούς έχοντας όμως δύο ματς λιγότερα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι εκκρεμεί τόσο το ντέρμπι του Φοίνικα με τον ΠΑΟΚ όσο και των Συριανών με τον Παναθηναϊκό αλλά και της ομάδας της Θεσσαλονίκης με τον Ολυμπιακό αλλά και το «αιώνιο» ντέρμπι.

Αντιλαμβάνεται κανείς ότι τα δεδομένα μπορούν να αλλάξουν αφού δεν έχουν γίνει αρκετά ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα από την Κηφισιά την Κυριακή επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Φίλιππο που έμεινε στην έβδομη θέση.

Ο Φίλιππος Βέροιας μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 7-9 με λάθος του Ντεν Ντρις. Με τον Βέλγο στην γραμμή του σερβίς η ομάδα του Ματιάσεβιτς προηγήθηκε με 16-13 κρατώντας σταθερά το προβάδισμα. Με άσο του Κουμεντάκη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 22-18 και την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Με μπλοκ του Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11-7 στο δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με σερί πόντων του Τζιουμάκα και προσπέρασαν με 16-18 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει αμέσως. Ο Τζιουμάκας έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Φίλιππο για το 19-22 με την ομάδα της Ημαθίας να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στο τρίτο και το τέταρτο σετ να χτίσει διαφορά στο φινάλε και έφτασε στη νίκη.

Τα σετ 3-1 (25-22, 22-25, 25-21, 25-16)