Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα της Κηφισιάς με 3-0 σετ, για την ένατη αγωνιστική της Volley League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 22 βαθμούς σε 9 αγώνες και βρίσκεται στην κορυφή με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό να αγωνίζονται το Σάββατο. Ο Γιάννης Καλμαζίδης ανακάτεψε την τράπουλα δοκίμασε πρόσωπα με την ομάδα του να αποδίδει σε ένα ακόμη ματς καλό βόλεϊ, ιδιαίτερα στο μπλοκ, έχοντας σε πολυ καλή βραδιά τον Ουόλς και κορυφαίο σκόρερ τον Ούντρις.

Η Κηφισιά από την άλλη έμεινε στους 8 βαθμούς και την έκτη θέση. Η ομάδα των βορείων προαστίων μπορούσε να είχε διεκδικήσει περισσότερα από το ματς αλλά τα πολλά λάθη σε κρίσιμες επιθέσεις στοίχισαν στην ομάδα του Γιάννη Ορφανού που πήρε λίγα πράγματα από τους κεντρικούς. Για την Κηφισιά ξεχώρισε επιθετικά ο Κωτσάκης.

Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από τον Μίλωνα. Η Κηφισιά υποδέχεται τον ΟΦΗ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-1 μετά από δύο σερί λάθη της Κηφισιάς. Η ομάδα των βορείων προαστίων ισοφάρισε σε 5-5 με τον Κωτσάκη αλλά οι γηπεδούχοι πήραν πάλι διαφορά για το 9-6 με μπλοκ του Ουόλς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στον πόντο με τον Αμπράο και προσπέρασαν με 15-16 με δύο σερί επιθέσεις του Κωτσάκη.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε το προβάδισμα αμέσως με μπλοκ του Ούντρις και προσπέρασε με 21-19 με παράβαση του Αμπράο στο φιλέ. Μετά από λάθος της Κηφισιάς ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 23-20 αλλά η ομάδα του Γιάννη Ορφανού ισοφάρισε με σερί πόντους από τον Λινάρδο, τον Μίχαλι και τον Κωτσάκη. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο σετ μπολ με τον Ούντρις και κατέκτησε το σετ με μπλοκ του Κουμεντάκη.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-1 μετά από λάθος της Κηφισιάς. Οι Κηφισιώτες μείωσαν σε 6-4 αλλά οι Θεσσαλονικείς πάτησαν και πάλι για το 9-4 με τον Ούντρις.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο double score (14-7) με τον Σωτηρίου με την Κηφισιά να μειώνει στους τρεις πόντους για το 16-13 με τον Κωτσάκη. Μετά από χαμένη επίθεση του Λινάρδου η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε στο 19-13 με την Κηφισιά να μειώνει και πάλι στους τρεις πόντους για το 22-19. Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το σετ με 25-20 με τον Ούντρις και τον Σωτηρίου.

Με δύο σερί καλές επιθέσεις του Ούντρις ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 3-0 με τους Κηφισιώτες να ισοφαρίζουν σε 5-5 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προσπερνά με 9-5 μετά από τρία διαδοχικά λάθη της Κηφισιάς.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο 16-12 με τον Ούντρις. Με άσο του Τζιουμάκα οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-13 και το 21-14 με νέο άσο αυτή τη φορά του Γάτση έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του σετ. Ο ΠΑΟΚ έχοντας μεγάλη διαφορά δε δυσκολεύθηκε να πάρει το σετ και τη νίκη.

Τα σετ 3-0 (25-23, 25-20, 25-18)