Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση μετά τις ήττες στα ντέρμπι και ξέσπασε στον Μίλωνα, του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 10 βαθμούς σε 6 αγώνες αφού χρωστάει τα ματς με τον ΟΦΗ και την Κηφισιά στον πρώτο γύρο. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα είχε σε μεγάλη μέρα τους Ντεν Ντρις και Εβάντρο που σημείωσαν 15 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ο Κουμεντάκης ολοκλήρωσε το ματς διψήφιος με 13 πόντους.

Ο Μίλωνας από την άλλη έμεινε στους 5 βαθμούς σε 8 αγώνες. Για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα ξεχώρισε επιθετικά ο Χαντ με 21 πόντους.

Ο Καναδός διαγώνιος όμως έμοιαζε να είναι απελπιστικά μόνος. Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ με τον ΠΑΟΚ να καθαρίζει με άνεση τα άλλα δύο.

Για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε ο Παπαλεξίου αντί του Τακουρίδη και ο Κομητούδη αντί του Γάλλου Πριγιέν που τραυματίστηκε στο ματς με τον Ολυμπιακό. Στο βασικό σχήμα επέστρεψε και ο Κουμεντάκης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να χτίσει διαφορά από νωρίς στο ματς και προηγήθηκε με 7-3 με τον Κουμεντάκη. Με μπλοκ του Χαντ και χαμένη επίθεση του Εβάντρο ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 8-8 αλλά οι γηπεδούχοι έχτισαν νέο σερί και προηγήθηκαν με 15-11 με τον Εβάντρο.

Οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα εκμεταλεύθηκαν τα λάθη του ΠΑΟΚ και μείωσαν σε 15-14 μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη. Ο Μίλωνας προηγήθηκε με 20-21 με τον Χαντ αλλά ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι και πήρε το πρώτο σετ με 25-21 με επίθεση του Ντεν Ντρις.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος και στο δεύτερο σετ όταν και προηγήθηκε με 9-5 με τον Εβάντρο. Σε αντίθεση με το πρώτο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης δε φάνηκε διατεθειμένη να αφήσει τη διαφορά που είχε χτίσει. Με Ντεν Ντρις, Κουμεντάκη και Εβάντρο η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε στο 20-12 και κατέκτησε και το δεύτερο σετ με μεγαλύτερη άνεση.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι 11-10 με τον Χαντ. Με τρία σερί λάθη των παικτών του Μίλωνα και μία επίθεση του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 15-10 και έδειχνε να καθαρίζει το ματς. Δύο σερί μπλοκ από Εβάντρο και Ντεν Ντρις έδωσαν το σετ στον ΠΑΟΚ και τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ 3-0 (25-21, 25-14, 25-16)

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής
Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2021

Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-0 (25-21, 25-14, 25-16)

8. Ο.Φ.Η. 6 1 3-19 0-6
Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου θα γίνουν δύο μίνι πρωταθλήματα για το 1-4 και 5-8.
Η πρώτη ομάδα του 1-4 θα στεφθεί πρωταθλήτρια. Στη Β΄φάση θα μεταφερθεί η βαθμολογία της κανονικής περιόδου.