Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Μίντλεφαρτ με 3-0 και στο δεύτερο ματς, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση για τους “32” του CEV Challenge Cup.

Έχοντας στην «πλάτη» του το 3-0 του πρώτου αγώνα στη Δανία, ο ΠΑΟΚ είχε ουσιαστικά πετύχει τη μισή πρόκριση πριν τη ρεβάνς, γεγονός που επέτρεψε τον Έλληνα τεχνικό να προχωρήσει σε εκτεταμένο rotation, λαμβάνοντας υπόψιν παράλληλα και τον αγώνα πρωταθλήματος του Σαββάτου με τον Ολυμπιακό (20/11, 17:00).

Η αρχική σύνθεση του ΠΑΟΚ λοιπόν διαμορφώθηκε ως εξής: Τζιουμάκας, Τερζής, Σωτηρίου, Γάτσης, Τακουρίδης, Ούντρις και λίμπερο ο Κοκκινάκης.

Με σύμμαχο το μπλοκ του και τον Γάτση να ξεκινάει δυναμικά ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ, με τους «ασπρόμαυρους» να αυξάνουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα με έξυπνο πέρασμα του Τερζή (8-4). Οι φιλοξενούμενοι παρουσίαζαν μια αδυναμία τόσα στα σερβίς όσο και στις επιθέσεις του, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ για να κάνει το 12-6 με άσσο του Τζιουμάκα.

Ο Γουίνθερ κρατούσε τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, αλλά με σύμμαχο το μπλοκ του ο Δικέφαλος έφτασε στο 19-11 άνευ δυσκολίας. Με τους Μπούτο και Σωτηρίου έπειτα να ηγούνται επιθετικά, το σετ κατέληξε χωρίς αντίσταση στους «ασπρόμαυρους» (25-16, 1-0).

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με όρεξη να ανατρέψουν τα δεδομένα, παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα με άσσο του Μικέλμπερι (2-3). Ένα μίνι-σερί πόντων του Δικεφάλου ωστόσο κράτησε την ισορροπία, αλλά οι Δανοί επέστρεψαν στη διεκδίκηση του σετ με επίθεση του Γιορθ (8-8). Λόπεζ και Μπραρ ήταν εκεί για την ομάδα τους, κρατώντας τις ελπίδες τις ζωντανές, αλλά το μπλοκ του ΠΑΟΚ συνέχισε να λειτουργεί καλά, επιτρέποντας του να ανοίξει τη ψαλίδα (17-13).

Ένα σερβίς του Τακουρίδη στο φιλέ και ένα καρφί του Μπράρ έφεραν το ματς στα ίσια σε κομβικό σημείο (22-22), με τον Καναδό να μειώνει εκ νέου (24-23) έως ότου το μπλοκ του Σωτηρίου διαμορφώσει το 25-23, με το οποίο ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε και τυπικά στην επόμενη φάση (2-0)!

Με ψυχολογία στα ύψη και με έχοντας το… μομέντουμ, ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς ηνία στο σκορ τα οποία και διατηρήθηκαν έως και τα μισά του σετ. Οι Δανοί έψαχναν τρόπο να αντιδράσουν, καταφέρνοντας το προσωρινά με μπλοκ του Γκάβλας και επίθεση του Μπραρ (12-13). Οι ομάδες έπειτα πήγαιναν χέρι-χέρι, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να…τελειώσει το παιχνίδι, με τους Τζιουμάκα και Μπούτο να είναι σταθεροί επιθετικά.

Με μπλοκ του 23χρονου διαγώνιου, ο Δικέφαλος έκανε το 25-21 και το 3-0 σετ, που οδήγησε τον Δικέφαλο στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες την Μούρσα Όσγιεκ, με το πρώτο ματς να γίνεται στην Κροατία στις 8/12 και την ρεβάνς στο «PAOK Sports Arena».