Ο ΠΑΟΚ,επικράτησε της Νάφελς με 3-1 στο PAOK Sports Arena και  έκανε βήμα πρόκρισεις στο CEV Challenge Cup.

Ιδανική πρεμιέρα για το σύνολο του Γιόσκο Μιλενκόσκι που ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο CEV Challenge Cup με «καθαρή» νίκη κόντρα στη Νάφελς (3-1 σετ), στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα με την ελβετική ομάδα, για τους «64» της διοργάνωσης.

Ο Ντεν Ντρις αποτέλεσε τον κορυφαίο για τον ΠΑΟΚ δίνοντας πολύτιμες λύσεις επιθετικά, με τον Ράπτη να ακολουθεί καταγράφοντας εξίσου σημαντικούς πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τους Ράπτη – Γιόρνα στα άκρα, τον Βουλκίδη παρτενέρ του Κόστα στο κέντρο, Ουόλς στην πάσα, τον Ντεν Ντρις στη διαγώνιο και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Νευρικό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες, οι οποίες άρχισαν με αρκετά λάθη την αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά ξεκάθαρο προβάδισμα, με σύμμαχο το μπλοκ του (9-6), με τον Ράπτη με άσο, να φτάνει τη διαφορά στους +4, κάτι που έμελλε να είναι προσωρινό. Η Νάφελς δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την έλλειψη ρυθμού του Δικεφάλου, τρέχοντας ένα σερί 2-6, παίρνοντας τα ηνία με πρώτο χρόνο του Μέχια (13-15). Με σωστές αποφάσεις επιθετικά, οι Ελβετοί έφτασαν στο 20-25 και το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε τα πατήματα του στο 2ο σετ και με τον Ντεν Ντρις να δείχνει πως έχει… ζεσταθεί, συνεισφέροντας τόσο από τη γραμμή του σερβίς, όσο και στο μπλοκ, οι γηπεδούχοι απέκτησαν κεφάλι στο σκορ (12-10). Οι «ασπρόμαυροι» έδειχναν να έχουν το μομέντουμ, άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά με τον Βουλκίδη (22-17), με τη Νάφελς να αδυνατεί να αντιδράσει παρ’ όλο που πλησίασε στο 23-19. Τελικά η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόνσκι, ισοφάρισε σε 1-1 μετά από πάιπ του Γιόρνα για το 25-20.

Χέρι – χέρι πήγαιναν οι ομάδες στο τρίτο σετ, προτού οι Κόστα και Ντεν Ντρις «χτίσουν» το προβάδισμα ασφαλείας της ομάδας τους (7-4). Ο Βέλγος αποδείχθηκε η πιο αξιόπιστη επιλογή των γηπεδούχων, παρουσιάζοντας συνέπεια στο σκοράρισμα και αποτρέποντας τη Νάφελς να πλησιάσει (10-8). Ο Ράπτης ήταν επίσης αποδοτικός (17-12), συμπληρώνοντας τον διαγώνιο του ΠΑΟΚ, με την άμυνα και της ομάδας να βελτιώνεται κάνοντας τους Ελβετούς να… αγχωθούν. Η υποδοχή των φιλοξενούμενων ήταν ασταθείς, ο Δικέφαλος είχε καθαρό μυαλό και με άσσο του Ουόλς «έκλεισε» το σετ στους +10 (25-15, 2-1).

Αποφασισμένος να «τελειώσει» το παιχνίδι και να κάνει γερό βήμα για τους «32» της διοργάνωσης, ο Δικέφαλος δεν δυσκολεύτηκε στο τέταρτο σετ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια απόδοση, ο Ντεν Ντρις εξακολουθούσε να σκοράρει και με τον Ράπτη να δίνει διψήφια διαφορά για τον (20-9), οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν τη Νάφελς με 25-13 και 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στην Ελβετία για τον επαναληπτικό, ο οποίος θα διεξαχθεί την Τετάρτη (19/10, 20:00), ενώ αν υπερκεράσει το εμπόδιο της ελβετικής ομάδας, θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες την Μοντάνα από τη Βουλγαρία, το Νοέμβριο.