«Ασπρόμαυρο» πάρτι με…καλεσμένο τον Ολυμπιακό: Στο ντεμπούτο της Ντα Γιονγκ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ ο Δικέφαλος συνέτριψε τις ερυθρόλευκες με 3-0 σετ, στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση!

Μεγάλη νίκη με 3-0 σετ επί του Ολυμπιακού πέτυχαν οι γυναίκες του ΠΑΟΚ στο «PAOK Sports Arena» για την 3η αγωνιστική της Volley League.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του «Δικεφάλου» έκανε η Ντα Γιονγκ Λι, ωστόσο επειδή μπορούν να δηλωθούν τρεις ξένες αθλήτριες σε κάθε παιχνίδι (δηλώθηκαν ακόμη οι Κογιάρ – Φιντόν), εκτός έμεινε η αδερφή της, Λι Γιάε Γιονγκ. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως αυτή είναι η πρώτη ήττα για τις Πειραιώτισσες φέτος που μετρούσαν 4 νίκες φέτος σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Στις αρχές του πρώτου σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων (13-6) χάρις στην Καλατζάντζε. H Κογιάρ έδινε τη λύση στην επίθεση για την ομάδα του Τάκη Φλώρου που κατάφερε να επιβληθεί κερδίζοντας το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μπει δυνατά όμως ένα σερί 4-0 (13-11) του «Δικεφάλου» ανάγκασε τον προπονητή των φιλοξενουμένων Κουτίνο να πάρει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχες ωστόσο με ηγέτιδα την Κογιάρ (9 πόντους) παρέμειναν απτόητες, πήραν προβάδισμα με 22-17 κατακτώντας και το δεύτερο σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν ξανά, όπως και στο πρώτο, πόντο-πόντο, όμως οι κυπελλούχος Ελλάδος κατάφεραν να ξεφύγουν με 17-13 έπειτα από μπλοκ της Καλαντάντζε στη Χίπε και νέα προβάδισμα με 4 πόντους (21-17) έπειτα από μπλοκ άουτ της Μερτέκη. Το σετ τελικά κατέληξε στα χέρια των γηπεδούχων με σκορ 25-21, με τις παίκτριες του Τάκη Φλώρου να την πανηγυρίζουν έντονα.

Τα σετ: 25,16, 25-20, 25-21.