Ο ΠΑΟΚ έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης, εκμεταλεύτηκε το rotation του Τζουλιάνι και επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-0 σετ στο PAOK Sports Arena πηγαίνοντας με ψυχολογία στη σειρά -με πλεονέκτη έδρας- των ημιτελικών με τον Παναθηναϊκό.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε για αρχική του σύνθεση τους Ουόλς, Ράπτη, Γιόρνα, Ντεν Ντρις, Βουλκίδη, Σκρεντάου και Κοκκινάκη, ενώ ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι τους Κομητούδη, Ζουπάνι, Παπαγγελόπουλο, Χανδρινό, Δαλακούρα, Τζιάβρα, Λινάρδο, ξεκουράζοντας βασικούς παίκτες ενόψει play off.

Εκμεταλλευόμενος αυτό το γεγονός και με τρομερό σερβίς-μπλοκ, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε από νωρίς με 5-0 και 10-2, με το Ντεν Ντρις να είναι άχαστος και αναγκάζοντας τον Τζουλιάνι να καλέσει άμεσα δύο τάιμ άουτ και να βάλει τον Κουμεντάκη στο ματς.

Αυτά δεν άλλαξαν τη ροή του αγώνα, με τον σεληνιασμένο Δικέφαλο να συνεχίζει με τον ίδιο τρόπο και να αποκτά διψήφια διαφορά με 13-3, έπειτα από τρεις άσσους του Σκρεντάου, αυξάνοντας τη διαφορά στο +15 (20-5) με πρώτο χρόνο του Βουλκίδη. Οι «ερυθρόλευκοι» μάζεψαν κάπως το σκορ, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0 με 25-11 και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ και όπως ήταν φυσιολογικό, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-4 παίρνοντας σκορ από Παπαγγελόπουλο και Δαλακούρα. Εκεί, ο ΠΑΟΚ πάτησε ξανά το πόδι στο γκάζι και με τους Ράπτη, Γιόρνα και Βουλκίδη να γίνονται παράγοντες του ματς προσπέρασε τον αντίπαλό του με 9-7 και 14-10, δείχνοντας ότι θέλει να είναι και σε αυτό το σετ το αφεντικό.

Οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν ακόμη και με 19-14 με Ντεν Ντρις… on fire, ενώ ο Σκρεντάου με μπλοκ στου Ζουπάνι έκανε το 21-16. Χωρίς να χαλαρώσει, ο Δικέφαλος με 25-18 έκανε το 2-0 και πήρε ισχυρό προβάδισμα νίκης.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και του τρίτου σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και τον Δικέφαλο να ξεφεύγει με την πάροδο του σετ, κάνοντας το 13-9 με άσσους του Ντεν Ντρις και άουτ επίθεση του Γκουσταβάο, ο οποίος μπήκε στο ματς αντί του Λινάρδου.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να κάνουν τη δική τους αντεπίθεση, μειώνοντας σε 19-18 με το Χανδρινό να αποτελεί επιθετική λύση και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του σετ. Σε εκείνη τη φάση του αγώνα, ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε και με τους Γιόρνα-Ράπτη να εκτελούν ότι φάση τους ήρθε, έκανε το 3-0 με 25-22 και πήρε το τρίποντο ψυχολογίας απέναντι στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-11, 25-18, 25-22