Ο ΠΑΟΚ με μια καταπληκτική εμφάνιση χάλασε το ερυθρόλευκο πάρτι της κατάκτησης του πρωταθλήματος, καθώς έφτασε στην νίκη με 3-2 σετ με εξωπραγματική εμφάνιση του Ντεν Ντρις που σημείωσε 38 πόντους.

Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Άγκανιτς με 16 πόντους. Οι γηπεδούχοι έδειξαν αντίδραση στα δύο τελευταία σετ παίρνοντας τη νίκη.

Με το δίποντο αυτό, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 29 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός, που πήρε έναν βαθμό έφτασε τους 46 βαθμούς έχοντας εξασφαλίσει μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ματς μετά και τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος και προηγήθηκε με 6-9 στο πρώτο σετ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο με δύο σερί επιθέσεις του Ντεν Ντρις με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να ισοφαρίζει σε 14-14 με τον Βέλγο διαγώνιο. Με τον Φρομ αλλά και μπλοκ στον Εβάντρο ο Ολυμπιακός προσπέρασε ξανά με τρεις πόντους με την ομάδα του Ματιάσεβιτς να μειώνει ξανά με Άγκανιτς. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε τη διαφορά των δύο πόντων και με επίθεση του Όκολιτς έκανε το 23-25 κατακτώντας το πρώτο σετ.

Με άσο του Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 1-4 στο δεύτερο σετ. Με όπλο το καλό του μπλοκ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ενώ προηγήθηκε με 13-9 με άσο του Ντεν Ντρις. O Βέλγος ήταν ασταμάτητος και βοήθησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να χτίσει διαφορά φτάνοντας στο 16-11. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με πρώτο χρόνο του Όκολιτς (18-17) και πάλι όμως οι γηπεδούχοι κατάφερε να ξεφύγουν (23-18) με άσο του Ντεν Ντρις. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 23-20 με άσο του Μιγαήλοβιτς αλλά ο Κουμεντάκης έδωσε το σετ στον ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Πειραιά πήρε διαφορά με το ξεκίνημα αλλά σε αντίθεση με το δεύτερo σετ δεν άφησε τον αντίπαλό του να ξαναμπεί στο ματς. Μελανό σημείο ήταν ο τραυματισμός του Αλεξάνταρ Όκολιτς στο ξεκίνημα του σετ. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν ακόμη και με 8 πόντους (10-18) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει αλλά να μην μπορεί να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και στο τέταρτο σετ. Με άσο του Φρομ και επίθεση του Έγκλεσκαλνς η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 13-16 ελέγχοντας απόλυτα την κατάσταση. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το 18-20 με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει με τον Ντεν Ντρις. Από εκείνο το σημείο το σετ έγινε θρίλερ με τον Ολυμπιακό να χάνει ματς μπολ και τον ΠΑΟΚ να κατακτά το σετ με 27-25 με τον Ντεν Ντρις οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-5 με μπλοκ του Ανδρεάδη και επίθεση του Φρομ με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 5-5 με άσο του Κομητούδη. Τα καλά σερβίς του πασαδόρου του ΠΑΟΚ επέτρεψαν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να χτίσει σερί και να προηγηθεί με 8-5 με του Ντεν Ντρις. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-8 με άσο του Φρομ αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε ξανά με τρεις πόντους (11-8) με άσο του Πριγέν. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν απώλεσε τη διαφορά μέχρι το φινάλε και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ με τον Κουμεντάκη.

Τα σετ 3-2 (23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12)