Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη με όπλο το σερβίς και τα μπλοκ κατάφερε να κερδίσει εύκολα τον Παναθηναϊκό, που δεν είχε χάσει ούτε σετ έως σήμερα (26/11),

Ο ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακός στο κομμάτι του μπλοκ, είχε σε μεγάλη μέρα σε ακόμη ένα ματς τον Κουμεντάκη και διατήρησε το εντός έδρας αήττητό του στο πρωτάθλημα. Σπουδαίο ματς για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έκαναν και πάλι οι κεντρικοί Μπράουν και Πετρέας με τον Ουόλς να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι.

Το τριφύλλι από την άλλη παίρνει κάτω από τη βάση στο πρώτο εκτός έδρας κρίσιμο τεστ στο πρωτάθλημα. Ο Παναθηναϊκός είχε μεν την απουσία του Πρωτοψάλτη αλλά παρουσιάστηκε χωρίς ρυθμό και με κακή υποδοχή αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα στην ανάπτυξή του έχοντας σε κακό βράδυ τον Ντεν Ντρις που αποτελεί βαρόμετρο.

Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 10 βαθμούς και μείωσε στους δύο την απόσταση από τον Παναθηναϊκό. Το τριφύλλι που υπέστη την πρώτη του ήττα τη φετινή σεζόν έμεινε στους 12.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης την επόμενη αγωνιστική κοντράρεται με τον ΟΦΗ στην Κρήτη. Οι Θεσσαλονικείς την Τετάρτη 1η Δεμεβρίου υποδέχονται τη Μούρσα Όσιγιεκ για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ. Ο ΠΑΟΚ κλείνει τις υποχρεώσεις του για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας στο PAOK Sports Arena.

Ο Παναθηναϊκός την επόμενη αγωνιστική κοντράρεται εντός έδρας με τον Μίλωνα. Οι «πράσινοι» στις 30 Νοεμβρίου αντιμετωπίζουν τη Μακάμπι στο Ισραήλ για το Τσάλεντζ Καπ και κλείνουν τις υποχρεώσεις τους για τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος απέναντι στον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη.

Για τον ΠΑΟΚ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Άρτουρ Ούντρις. Ο Λευκορώσος διαγώνιος απουσίασε από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Γιάννης Καλμαζίδης ξεκίνησε με τον Ουόλς στην πάσα, Ούντρις στη διαγώνιο, Κουκλίνσκι – Κουμεντάκη στα άκρα, Πετρέα – Μπράουν στο κέντρο και λίμπερο τον Κουμεντάκη.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη. Ο Έλληνας ακραίος τραυματίστηκε στην προπόνηση. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε με τους Γιάκομπσεν στην πάσα, Ντεν Ντρις στη διαγώνιο, Ράπτη – Ανδρεόπουλο στα άκρα, Ρανγκέλ – Στάλεκαρ στο κέντρο και λίμπερο τον Γκαρά.

Με τον Ράπτη στην γραμμή του σερβίς (ένας άσος) ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 2-7 με μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις με τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Κουκλίνσκι έδωσε τέλος στο σερί των πρασίνων και ο ΠΑΟΚ με τον Κουμεντάκη μείωσε στους τρεις πόντους με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πλησιάζει στους δύο (8-10) μετά από λάθος του Ντεν Ντρις.

Με δύο σερί επιτυχημένα μπλοκ από Ουόλς και Μπράουν ο ΠΑΟΚ έφερε το σετ σε ισορροπία (13-13) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 13-15 με τον Ανδρεόπουλο. Με επίθεση του Ούντρις ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 17-17 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ για αρκετούς πόντους. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε για πρώτη φορά με 23-22 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε αμέσως μετά από κακή επίθεση του Κουμεντάκη. Το χαμένο σερβίς του Ντεν Ντρις έφερε τον ΠΑΟΚ στο σετ μπολ (24-23) με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κατακτά το σετ με μπλοκ του Πετρέα στον Ντεν Ντρις. Αυτό ήταν το πρώτο σετ που απώλεσε η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά από λάθος επίθεση του Πετρέα ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δύο πόντων πολύ νωρίς στο δεύτερο σετ. Με δύο σερί πόντους του Κουμεντάκη (ένα μπλοκ) ο ΠΑΟΚ προσπέρασε για το 6-4 με το τριφύλλι να προηγείται με 7-8 μετά από χαμένη επίθεση του Κουκλίνσκι.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 12-10 με μπλοκ του Μπράουν και στο 14-11 επίθεση του Κουκλίνσκι. Με τον Μπάση στην γραμμή του σερβίς (ένας άσος) ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 17-17 με τον Κουμεντάκη να δίνει ξανά προβάδισμα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Με μπλοκ άουτ του Κουκλίνσκι και πρώτο χρόνο του Πετρέα η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε στο 20-17 με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στον πόντο με επίθεση του Ράπτη και μπλοκ του Ρανγκέλ.

Με επίθεση του Κουμεντάκη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 23-20 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και πάλι στον πόντο (23-21) με μπλοκ άουτ του Ανδρεόπουλου και παράβαση στο φιλέ του Κουκλίνσκι. Με μπλοκ άουτ του Μπράουν οι Θεσσαλονικείς έφτασαν στο διπλό σετ μπολ με τον Παναθηναϊκό να μένει στο σετ μετά το χαμένο σερβίς του Κουκλίνσκι. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το σετ με 25-23 μετά από χαμένη επίθεση του Ανδρεόπουλου.

Μετά από λάθος πρώτο χρόνο του Στάλεκαρ ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 3-1 στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 4-4 με τον Ράπτη ενώ προσπέρασε με 6-7 με τον Ντεν Ντρις. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με 11-8 με πρώτο χρόνο του Μπράουν με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με τον Ρανγκέλ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 14-11 με τον Κουμεντάκη με τον Ρανγκέλ να μειώνει στον πόντο για τον Παναθηναϊκό για το 15-14. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 19-14 μετά από λάθος του Γιάκομπσεν. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 24-20 με μπλοκ του Στάλεκαρ. Ο ΠΑΟΚ πήρε τελικά τη νίκη μετά από χαμένο σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Τα σετ 3-0 (25-23, 25-23, 25-20)