Επιστροφή στη δράση για τη Volley League με το πρώτο σερβίς να γίνεται στον πρωτο ημιτελικό Ολυμπιακός-Φοίνικας Σύρου. Το κλειστό του ΟΑΚΑ άνοιξε τη μεγάλη του σάλα μετά από 11 χρόνια, όταν και φιλοξένησε το Final 4 το CEV Cup όπου ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Λοκομοτίβ Μπελογκόριε με 3-1 στον τελικό.

Του Καλιτσάρη Ιωάννη

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε πλήρης σε αντίθεση με την ομάδα του Γιάννη Ορφανού που στερήθηκε τις υπηρεσίες των Γκονζάλες και Στοΐλοβιτς αφού ο πρώτος αποτελεί παρελθόν από τον Φοίνικα ενώ ο δεύτερος έμεινε στη Σύρο καθώς η σύζυγός του βρέθηκε θετική στον COVID-19.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν μουδιασμένος και ο Φοίνικας με καλά σερβίς και σταθερή υποδοχή διατήρησε το προβάδισμα για αρκετή ώρα. Τα συνεχόμενα λάθη στο σερβίς από τις δύο ομάδες συντήρησαν μια διαφορά 3 πόντων υπέρ του Φοίνικα μέχρι και το 9-12. Ο Ολυμπιακός με βοήθειες από τον Κουμεντάκη και τον Χουσάι μείωσε τον έναν αλλά ο Κανέλος σταμάτησε το σερί πόντων του Ολυμπιακού. Ο Μουνιόθ αναγκάστηκε να πάρει το πρώτο τάιμ άουτ με το κορ στο 11-14 κάτι που δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα καθώς το προβάδισμα διατηρήθηκε για τους “Πειρατές”. Με τον Φίνγκερ να απειλεί από θέση σερβίς και να ισοφαρίζει σε 17-17 φάνηκε πως ο Ολυμπιακός μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά με… μπροστάρηδες τον Στερν και τον Κωστόπουλο ο Φοίνικας βρήκε τις λύσεις που έψαχνε και έτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 22-25.

Το ξεκίνημα του 2 σετ ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικόμε τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Οι ερθθρόλευκοι έψαξαν τον πρώτο χρόνο τόσο μ τον Πετρέα όσο και με τον Βουλκίδη και προηγήθηκαν με 7-5 αλλά ο Μήλης και ο Στερν αξιοποίησαν όλες τις ευκαιρίες που τους δώθηκαν και έδωσαν προβάδισμα στον Φοίνικα με 7-8. Το μπλοκ του Φοίνικα δούλεψε εξαιρετικά σε πολλές περιπτώσεις τόσο με τον Λινάρδο όσο και με τον Κανέλο. Ο Ολυμπιακός ανέβασε… ταχύτητα και πήρε προβάδισμα ξανά, σε ένα πολύ ανταγωνιστικό δεύτερο σετ, έχοντας τον Κουμεντάκη σε πολύ καλή μέρα αλλά ο Μήλης, από την άλλη πλευρά έκανε ίσως το καλύτερο του παιχνίδι για φέτος και έφερε ξανά την ισοροπία στο παιχνίδι, με 12-12. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, ο Γιώργος Πετρέας, έκανε αισθητή την παρουσία του και με εντυπωσιακό μπλοκ έδωσε “αέρα” δύο πόντων και σε συνδιασμό με το λάθος του Στερν και τους δύο άσσους του Κουμεντάκη το σκορ έγινε 18-13. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Φοίνικα φάνηκαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους αλλά παρά το 21-14 έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί και μείωσαν σε 21-19. Ο Χουσάι έδωσε τέλος στο σερί με χτύπημα στη διαγώνιο. Η “μάχη” ήταν αναμένη μέχρι το τέλος αλλά ο Ολυμπιακός με 25-23 ισοφάρησε σε 1-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε επίσης ανταγωνιστικά και δυναμικά, με τις δύο ομάδες να διαμαρτύρονται σχεδόν σε κάθε φάση. Το replay έδωσε πολλές φορές τη λύση και η πρώτη φορά που η διαφορά ήταν όταν οι “ερυθρόλευκοι” μετέτρεψαν το 6-6 σε 9-6 κυρίως με ο πολύ καλό σερβίς του Φίνγκερ. Ο Στερν έδωσε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού αλλά η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται στους 3 πόντους. Ο Χουσάι, που γενικά βρισκόταν σε μέτρια μέρα, ανέβασε την απόδοσή του και με σημαντικούς πόντους δικούς του αλλά και του Φίνγκερ το σκορ έγινε 14-9, αναγκάζοντας τον Ορφανό να καλέσει τάιμ άουτ. Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με τα προηγούμενα σετ και έβαλε  δύσκολα στην υποδοχή του Φοίνικα. Οι παίκτες της Σύρου δυσκολεύονταν να πάρουν δύο συνεχόμενους πόντους και η διαφορά ασφαλείας παρέμενε υπέρτης ομάδας του Μουνιόθ. Το λάθος του Φίνγκερ και ο άσσος του Στερν έδωσαν “ανάσα” στο Φοίνικα μειώνοντας σε 19-15 αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε απάντηση και πάλι, με πόντο του Κουμεντάκη. Ο Ριζόπουλος πέρασε στο τάραφλεξ για να πιέσει με το σερβίς του ωστόσο ο Φοίνικας είχε και άλλη “ζωή”. Με δύο συνεχόμενους πόντους οι “Πειρατές” ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και εν συνεχεία με τη βοήθεια του Κανέλου έκαναν το σκορ 21-18. Τα λάθη των παικτών του Φοίνικα, όμως, έκαναν πιο εύκολη τη… ζωή του Μουνιόθ και των παικτών του και με 25-20 πήραν προβάδισμα στα σετ.

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ μπήκε πιο ορεξάτη στο τέταρτο σετ με τον Βουλκίδη να παίρνει εντυπωσιακούς πόντους αλλά από την άλλη ήταν το ίδιο εντυπωσιακός ο Στερν ο οποίος με διαγώνιο χτύπημα και μπλοκ έφερε το παιχνίδι στο 7-7. Ο Φίνγκερ έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό, νικόντας τριπλό μπλοκ αλλά το λάθος σερβίς του Χουσάι και ο πόντος του Μήλη ανέτρεψαν εκ νέου τα δεδομένα. Το παιχνίδι συνέχισε με τις ομάδες να παίρνουν πόντους εναλλάξ και να μην μπορεί κανένας να χτίσει διαφορά. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα μετά από ώρα, με 14-13, αλλά με δύο σεερί πόντους ο Φοίνικας προηγήθηκε ξανά. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Φίνγκερ αστόχησε σε δύσκολο χτύπημα στη μικρή διαγώνιο και με το σκορστο 14-16 ο Μουνιόθ κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την υποδοχή του αλλά και το μπλοκ του και με μεγαλοπρεπές μπλοκ του Βουλκίδη στον Στερν έφερε το παιχνίδι στο 17-17. Με τον Πετρέα στο σερβίς, ο Ολυμπιακός γύρισε το παιχνίδι και πήρε σημαντικό προβάδισμα σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού με 19-17. Ο Αδάμ πέρασε στο τάραφλεξ για να δώσει ένα καλό σερβίς Φοίνικά αλλά ο Ολυμπιακός είχε “αντίδωτο”. Με το σκορ στο 22-20, ο Βουλκίδης βρέθηκε σε θέση σερβίς και με άσσο έφερε τους ερυθρόλευκους ακόμα πιο κοντά στη νίκη. Εκεί, όμως, αρχικά με σέρβις άουτ του Βουλκίδη αλλά και χτύπημα στο φιλέ του Χουσάι, ο Φοίνικας πλησίασε ξανά στον πόντο, 23-22. Εκεί ήταν που μίλησε το video check καθώς ένα πολύ κρίσιμο χτύπημα η μπάλα έπεσε έξω αλλά τελικά χρεώθηκε με μπλοκ άουτ και έκανε το 24-22. Ο Φοίνικας έκανε μια εκληκτική ανατροπή και γύρυσε το ματς… τούμπα αφού με δύο πόντους και έναν άσσο έφτασε σε σετ πόιντ. Μπορεί το πρώτο σετ πόιντ να “σβήστηκε” αλλά ο Φοίνικας με άστοχη επίθεση του Κουμεντάκη έκανε το 25-27 και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Ο πρώτος ημιτελικός της σειράς έμμελε να κριθεί στη “ρώσικη ρουλέτα”. Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με εντυπωσιακούς πόντους οι οποίοι κατά βάση πήγαν στον Φοίνικα ανάγκασαν τον Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ με το σκορ στο 1-4. Ο Χουσάι πήρε έναν δύσκολο και “σκοτωμένο” πόντο για τον Ολυμπιακό και έδωσε “ζωή” στους ερυθρόλευκους αλλά ο Φοίνικας είχε… πρόβλημα για κάθε λύση του Ολυμπιακού. Με τον Μήλη και τον Στερν σε εκπληκτική μέρα το σκορ έγινε 3-7 υπέρ του Φοίνικα. Με την αλλαγή πλευράς όλα τα δεδομένα ήταν υπέρ της ομάδας του Γιάννη Ορφανού. Το λάθος του Κωστόπουλου από θέση σερβίς και το μπλοκ πάω στον Στερν ξανάβαλαν τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι, με το ορ στο 8-9. Το μπλοκ του Χουσάι εκτόξευσε την αγωνία αλλά ο Λινάρδος, με πρώτο χρόνο, έδωσε ξανά προβάδισμα στο Φοίνικα. Η “καρδιά του πρωταθλητή” μίλησε στα κρίσιμα σημείο, όμως, χάρη στην είσοδο Παπαλεξίου και Στιβαχτή ανέτρεψε ξανά τα δεδομένα και έφτασε μια ανάσα από τη νίκη με το σκορ στο 13-12. Ο Στερν ισοφάρησε για το Φοίνικα και βρέθηκε σε θέση σερβίς. Η υποδοχή βγήκε και εν συνεχεία ο Στερν έστειλε τη μπάλα στο φιλέ, στην εξέλιξη τη φάσης. Ο Μάκης Κανέλος “έσβησε” το ματς πόιντ και έδωσε παράταση αγωνίας. Την κρίσιμη στιγμή, όμως, μίλησε ο κορυφαίος άνθρωπος του γηπέδου και αυτός ήταν ο Στερν ο οποίος με ένα πολύ δύσκολο πέρασμα πήρε τον καθοριστικό πόντο και έδωσε τη νίκη στο Φοίνικα με 16-18 και 2-3 στα σετ.

Ο Φοίνικας πήρε την πρώτη… μάχη αλλά ο “πόλεμος” έχει συνέχεια. Το δεύτερο παιχνίδι των ομάδων είναι την Πέμπτη και με νίκη του Φοίνικα οι Συριανοί θα προκριθούν στους τελικούς για τρίτη φορά στην ιστορία τους. Σε αντίθετη περίπτωση τα πάντα θα κριθούν στο τρίτο παιχνίδι, το Σάββατο.