Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή για τη 16η αγωνιστική της Volley League και σκαρφάλωσε ξανά στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς που ήταν προγραμματισμένο για την Κυριακή αλλά αναβλήθηκε λόγω… βρόχης και διεξήχθη χωρίς κόσμο μετά τα μέτρα του υπουργείου Υγείας για τον κορωνοϊό. Η κρύα ατμόσφαιρα στο PAOK Sports Arena επηρέασε τους παίκτες των δύο ομάδων που φάνηκαν σε πολλές περιπτώσεις χωρίς ενέργεια.

Ο ΠΑΟΚ με τη νίκη αυτή έφτασε τους 39 βαθμούς και προσπέρασε τον Παναθηναϊκό στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για τη δεύτερη. Οι δύο αντίπαλοι θα λύσουν τις διαφορές τους την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας στο μεταξύ τους ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη. Ο Ηρακλής από την άλλη έμεινε στην έκτη θέση και τους 39 βαθμούς.

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ καλά και με μπλοκ του Χήρα κατάφερε να πάρει διαφορα τριών πόντων στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με άσο του Μάρσαλ και μπλοκ του Τερζή. Ο γηραιός με όπλο το καλό του σερβίς βρήκε τις κόντρα μπάλες και προηγήθηκε με 9-12 μετά από λάθος του Μάρσαλ με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει μετά από λάθος του Σακόγλου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και ο ΠΑΟΚ προσπέρασε για πρώτη φορά με 17-16 με τον Ντεν Ντρις. Με μπλοκ του Μπιέλιτσα η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα προσπέρασε με 19-17 διατηρώντας διαφορά δύο πόντων μέχρι το 21-19. Με μπλοκ του Σακόγλου και λάθος επίθεση του Αμπράο ο Ηρακλής ισοφάρισε 21-21 αλλά δύο λάθη από Πεντίδη και Σακόγλου έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να προσπεράσει ξανά με δύο πόντους. Με μπλοκ του Γάτση η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα έφτασε στο σετ μπολ και πήρε το πρώτο σετ με 25-22 μετά από επίθεση του Αμπράο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-0 μετά από επίθεση του Αμπράο. Με δύο σερί μπλοκ από Τερζή και Ντεν Ντρις οι γηπεδούχοι έφτασε στο 7-2 με τον Ηρακλή να μειώνει σε 7-5 μετά από λανθασμένο πρώτο χρόνο του Μπιέλιτσα. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με τέσσερις πόντους (12-8) μετά από επίθεση του Γάτση με τον Ηρακλή να μειώνει στον πόντο με δύο σερί πόντους του Σακόγλου και ένα μπλοκ του Ροντρίγκεζ. Με άουτ επίθεση του Αμπράο ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 12-12 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Οι γηπεδούχοι με σερί πόντους από Ντεν Ντρις, Αμπράο αλλά και λάθος του Ροντρίγκεζ προηγήθηκε με 16-13 ενώ έφτασε στο 18-14 με άσο του Μπιέλιτσα. Ο Ηρακλής μείωσε και πάλι στους δύο πόντους (23-21) με τον Σακόγλου αλλά ο Ντεν Ντρις έδωσε σετ μπολ στην ομάδα του Κώστα Δεληκώστα. Με Ροντρίγκεζ και μπλοκ του Προύσαλη ο Ηρακλής μείωσε στον πόντο (24-23) ενώ η χαμένη επίθεση του Γάτση επέτρεψε στον γηραιό να ισοφαρίσει σε 24-24 αναγκάζοντας τον Κώστα Δεληκώστα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ντεν Ντρις έδωσε και πάλι σετ μπολ στον ΠΑΟΚ με τον Τερζή να τελειώνει τη δουλειά (26-24) για την ομάδα του Κώστα Δεληκώστα.

Με λάθος σερβίς του Ντεν Ντρις και μπλοκ του Χήρα ο Ηρακλής προηγήθηκε με 5-7 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε μετά από λάθος του Μαυροβουνιώτη στην επίθεση ενώ προσπέρασε με 12-11 μετά από λάθος του Πεντίδη. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν για πρώτη φορά με δύο πόντους στο τρίτο σετ με τον Μάρσαλ και λάθος του Μαυροβουνιώτη.

Με μπλοκ άουτ του Αμπράο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 18-14 και είχε το πάνω χέρι για την κατάκτηση του σετ και της νίκης. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 20-15 με τον Αμπράο και πήραν την άνετη νίκη.

Τα σετ 3-0 (25-22, 26-24, 25-19)

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Παναθηναϊκός Α.Ο. 1-3 (22-25, 25-21, 14-25, 23-25)
Ο.Φ.Η. – Μ.Γ.Σ. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (25-0, 25-0, 25-0)
Α.Σ. Ελπίς Αμπελοκήπων – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου ΟΝΕΧ 1-3 (20-25, 25-23, 16-25, 13-25)
Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός – Α.Ο.Π. Κηφισιάς 2-3 (25-21, 21-25, 23-25, 25-18, 12-15)
Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-22, 26-24, 25-19)