Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση της Γιώτας Διώτη στο παιχνίδι της Λουγκάνο απέναντι στην Τσεζό για το ελβετικό πρωτάθλημα.

Του Καλλιτσάρη Ιωάννη

Η ομάδα του Λουγκάνο μπήκε νωθρά στο παιχνίδι και χωρίς να έχει ρυθμό έχασε το πρώτο σετ με 20-25. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ η Διώτη πέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι και δεν ξαναβγήκε μέχρι το τέλος. Η Ελληνίδα ακραία άλλαξε τη ροή του αγώνα και έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση. Το 25-23 έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έδωσε νέο ενδιαφέρον.

Με την ψυχολογία να έχει αλλάξει πλευρά και τη Διώτη να έχει ανεβάσει το επίπεδο της ομάδας, η Λουγκάνο ανέτρεψε τα δεδομένα και κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-18 πήρε προβάδισμα 2-1 στα σετ.

Από την άλλη πλευρά ωστόσο ήταν σε εξαιρετική μέρα η Βαν Ρόι η οποία ηγήθηκε της ομάδας της Τσεζό. Με την Βαν Ρόι σε πολύ καλή μέρα και την υποδοχή της Λουγκάνο να εμφανίζει αδυναμίες μετά το τρίτο σετ ήρθε το 18-25 και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ η Λουγκάνο ξέμεινε από ενέργεια και η Διώτη έμοιαζε εντελώς μόνη. Το 10-15 έδωσε τη νίκη στην Τσεζό και η Λουγκάνο αρκέστηκε στον 1 βαθμό που τη διατηρεί στην 7η θέση του πρωταθλήματος Ελβετίας, έχοντας 3 παιχνίδια λιγότερα.

Η Διώτη ήταν πρώτη σκόρερ για την ομάδα της με 15 πόντους και 45% επιτυχία στην επίθεση ενώ και αμυντικά αποτέλεσε μια σημαντική σταθερά. Η Βαν Ρόι ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα έχοντας πετύχει 21 πόντους.