Νίκη-αντίδρασης πήρε ο ΠΑΟΚ επί του Πορφύρα, μετά την ήττα-σοκ από τη Λαμία, επικρατώντας εκτός έδρας με 1-3 σετ και βάζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στη «τσέπη» του.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να μην μπει σε περιπέτειες και κατάφερε να μην δυσκολευτεί. Παίζοντας σε υψηλό ρυθμό, τον οποίο αδυνατούσε να ακολουθήσει ο Πορφύρας, ο Δικέφαλος έφτασε με 18-25 στο 0-1.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα του δεύτερου σετ. Οι παίκτριες του Μάρκο Φενόλιο δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στις γηπεδούχες, «χτίζοντας» από νωρίς διαφορά ασφαλείας. Δίχως να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα, συνέχισαν με συνέπεια στην επίθεση και έφτασαν στο 0-2 με το ίδιο και πάλι σκορ, 18-25.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα στην αρχή του τρίτου σετ, με τον Πορφύρα να παίρνει έπειτα ένα ένα μικρό προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να συγκεντρωθεί και να ανατρέψει τα δεδομένα, ωστόσο οι γηπεδούχες έχοντας ψυχραιμία και με σωστές αποφάσεις, έφτασαν στο 25-20, μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέταρτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν αποφασισμένες να τελειώσουν το παιχνίδι. Πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης, οι παίκτριες του Ιταλού τεχνικού έμοιαζαν… ασταμάτητες και με 11-25, έφτασαν στο 1-3, φτάνοντας σε μια σημαντική «καθαρή» νίκη.

Τα σετ: 18-25, 18-25, 25-20, 11-25