Ο Ολυμπιακός παραδόθηκε στις ορέξεις της Πόρτο και ηττήθηκε με 3-0 σετ, κάτι που δυσκολεύει απίστευτα την πρόκριση στην φάση των “16” του CEV Cup.

Η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνο έκανε πολλά λάθη στην επίθεση, «πληγώθηκε» από τις κακές υποδοχές και δε μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς. Η ομάδα της Πόρτο ήταν καλύτερη στο κομμάτι του μπλοκ και της άμυνας, βρήκε ρυθμό από τη γραμμή του σερβίς και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στη φάση των «16» του CEV Cup.

Ο Ολυμπιακός για να πάρει την πρόκριση πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 στον επαναληπτικό του Ρέντη στις 24 Νοεμβρίου και να κατακτήσει το «χρυσό» σετ. Αντίπαλος στην επόμενη φάση θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού Σβερίν – Ναντ.

Ο Φερέρ Κουτίνο αποφάσισε να ξεκινήσει με διαφοροποιημένο σχήμα σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Ο Κουβανός προπονητής ξεκίνησε με την Χριστοδούλου στην πάσα, Χίπε στη διαγώνιο, Κελεσίδη – Εμμανουηλίδου στο κέντρο, Σάλας – Γενιτσαρίδη στα άκρα και λίμπερο την Τοτσίδου. Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και βρέθηκε νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε να χάνει με 3-0 και ισοφάρισε σε 4-4 με άσο της Κελεσίδη. Ωστόσο τα πολλά λάθη επέστρεψαν στην Πόρτο να προσπεράσει και πάλι για το 20-14 μετά από λάθος της Σάλας. Ο Κουτίνο ανακάτεψε την τραπούλα, μπήκε η Ξανθοπούλου αντί της Χριστοδούλου στην πάσα και ο Ολυμπιακός πλησίασε στους τρεις πόντους για το 23-20. Ωστόσο η ομάδα του Πειραιά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με την Πόρτο να τελειώνει το σετ με τη Μπρουνίνια.

Η Πόρτο μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και με τα καλά σερβίς της πασαδόρου Κόουτο έφτασε στο 4-0 με τη Ρενατίνια. Η Ξανθοπούλου ξεκίνησε στο δεύτερο σετ αντί της Χριστοδούλου και ο Ολυμπιακός μείωσε σε 4-3 μετά από λάθος της Ντα Σίλβα αλλά οι γηπεδούχες προσπέρασαν με 7-4 με πρώτο χρόνο της Ντα Σίλβα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει πολλά θέματα στην υποδοχή του και στο δεύτερο σετ. Η Πόρτο έφτασε στο 17-10 με επίθεση της Γκαμπόα με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν με τα καλά σερβίς της Γενιτσαρίδη. Η Πόρτο έκλεισε το σετ με 25-18 με πέρασμα της Κόουτο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-3 στο τρίτο σετ με επίθεση της Χίπε με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν αμέσως με τη Γκαμπόα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Πόρτο να προσπερνά με 11-8 με μπλοκ άουτ της Γκαμπόα.

Η ομάδα του Κουτίνο ισοφάρισε σε 15-15 με τη Σάλας και με την ίδια παίκτρια προσπέρασε αλλά στη συνέχεια δέχτηκε σερί με τη Χοακίμ στο σερβίς με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 21-16 μετά από λάθος της Σάλας σε μία φάση που η Κουβανή δέχτηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε με την Πόρτο να παίρνει τη νίκη με 3-0 σετ

Τα σετ 3-0 (25-21, 25-18, 25-17)