Ο κόσμος του Παναθηναϊκού έσπρωξε την ομάδα στην πρόκριση, ο Παναθηναϊκός έπιασε απ΄τον λαιμό την Οστράβα και ανέτρεψε το 3-2 της πρώτης αναμέτρησης!

Το τριφύλλι έπιασε σπουδαία από τη γραμμή του σερβίς στο μπλοκ και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα από την Τσεχία. Το κλειστό του Αμαρουσίου γέμισε και έσπρωξε την ομάδα του Απόστολου Οικονόμου σε μία σπουδαία νίκη. Μετά το τέλος του ματς οι οπαδοί με τις παίκτριες πανηγύρισαν με την ψυχή τους τη νίκη – πρόκριση.

Στη φάση των «16» το τριφύλλι θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Οστάνδη – Γκενκ. Η Γκενκ είχε επικρατήσει με 3-0 σετ στο πρώτο ματς.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν φουριόζες στο ματς και προηγήθηκαν με 0-4 με την Στρόμποβα. Με άσο της Ποσπισίλοβα οι Τσέχες έφτασαν στο 2-7 αλλά τα καλά σερβίς της Κωνσταντίνου έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 7-7 μετά από χαμένη επίθεση της Στρόμποβα.

Από εκείνο το σημείο η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου ανέβασε στροφές στο κομμάτι μπλοκ – άμυνα και έφτασε στο 11-8 μετά από λάθος της Κοτλάμποβα στο σερβίς της Κρος. Η Οστράβα μείωσε σε 14-13 μετά από υπέρβαση της Παπαφωτίου και προσπέρασε με 15-16 μετά από λάθος επίθεση της Κρος.

Το τριφύλλι έχτισε και πάλι νέο σερί για το 21-16 μετά από χαμένη επίθεση της Γασκέσκοβα. Με την Γκρόθες να παίρνει το βάρος των επιθέσεων στο τέλος, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18 με επίθεση της ακραίας από την Ολλανδία.

Το δεύτερο σετ ήταν σε ισορροπία μέχρι το 7-7 με την Στρόμποβα. Με επίθεση της Γκρόθες και λάθη της Οστράβα οι γηπεδούχες έφτασαν στο 10-7 και 12-9 με επίθεση της Κωνσταντίνου. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει ρυθμό επιθετικά και έφτασαν στο 14-10 με άσο της Στεπανένκο και 17-12 με επίθεση της Αζέρας διαγώνιας.

Στο φινάλε του σετ ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τη διαφορά της τάξης των 5-6 πόντων. Με άσο της Κοτλάμποβα η Οστράβα μείωσε σε 23-19 με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθεση της Κρος σε πρώτο χρόνο ο Παναθηναϊκός έφτασε σε συνθήκες σετ μπολ (24-19) με τις Τσέχες να μειώνουν σε 24-21 με την Στρόμποβα και τον προπονητή του τριφυλλιού να καλεί και δεύτερο τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχες κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-21 με επίθεση της Στεπανένκο.

Με δύο σερί πόντους της Χατζηευστρατιάδου και λάθος της Ποσπισίλοβα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 9-6 στο τρίτο σετ. Με επίθεση της Κωνσταντίνου το τριφύλλι έφτασε στο 15-11 και στο 17-12 με πρώτο χρόνο της Κρος.

Με επίθεση της Γκρόθες οι γηπεδούχες διατήρησαν το +5 για το 19-14 και το 20-15 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου. Η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε στο 21-16 με τη Γκρόθες και με άσο της Χατζηευστρατιάδου στο 24-17 και έκλεισε το ματς μέσα σε αποθέωση.

Τα σετ 3-0 (25-18, 25-21, 25-17)