Γλυκιά ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Φοίνικα Σύρου (3-2), καθώς τα δύο σετ που πήρε ήταν αρκετά για να του εξασφαλίσουν την πρόκριση στους τελικούς του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχοντας το υπέρ τους 3-1 από τον πρώτο αγώνα δεν είχαν διάθεση για περιπέτειες. Κατακτώντας με συνοπτικές διαδικασίες τα δύο πρώτα σετ, κατοχύρωσαν πολύ γρήγορα την πρόκριση και έβαλαν τέλος στα όποια όνειρα έκανε πριν τον αγώνα η νησιωτική ομάδα. Στη συνέχεια ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος απέσυρε τους βασικούς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε πολλά νέα παιδιά με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίνεται στους τελικούς της συγκεκριμένης διοργάνωσης ο Παναθηναϊκός, ο οποίος για μία ακόμα φορά δείχνει πως επιστρέφει στο κορυφαίο επίπεδο.

Με πολλούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή του αγωνίστηκε ο Παναθηναϊκός μετά το 0-2, συνεχίζοντας έτσι το «χτίσιμο» του ελληνικού κορμού.

Ο αγώνας

Οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν γρήγορα-γρήγορα το πρώτο σετ, κάτι που κατάφεραν. Έχοντας συγκέντρωση σε επίθεση και άμυνα οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου διαμόρφωσαν το 11-16 για να φτάσουν λίγη ώρα αργότερα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 19-25.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και στο δεύτερο σετ και με τον Ράπτη να είναι σε δαιμονιώδη κατάσταση πήρε και πάλι το προβάδισμα με 11-16. Αν και όλα έδειχναν πως το «τριφύλλι» θα έφτανε εύκολα στο 0-2, οι νησιώτες είχαν αντίθετη άποψη και βγάζοντας αντίδραση μείωσαν σε 19-20. Παρόλο το σερί οι «πράσινοι» δεν ήταν διατεθειμένοι να απολέσουν την κατάκτηση και του δεύτερου σετ που θα τους έδινε μαθηματικά την πρόκριση στους τελικούς του Λιγκ Καπ. Ανοίγοντας και πάλι τον ρυθμό ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 21-25, πήρε το σετ και μαζί του την πρόκριση στους τελικούς της διοργάνωσης.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι έχοντας πάρει το ζητούμενο και με πολλούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή τους μπήκαν νωθρά, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 10-6. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και σταδιακά μάζεψαν τη διαφορά μέχρι να ισοφαρίσουν σε 19-19. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ με τον Φοίνικα να επικρατεί με 29-27 και να μειώνει σε 1-2.

Όπως στο τρίτο σετ έτσι και στο τέταρτο ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος προτίμησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς παίκτες, κάτι που φυσικά είχε αντίκτυπο στην απόδοση του «τριφυλλιού». Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την απειρία των νεαρών παικτών του Παναθηναϊκού και πήραν προβάδισμα με 11-6. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και με τον ενθουσιασμό των Μπαρμπούνη και Παλαιολόγου πέρασαν μπροστά με 18-20, όμψς ο Φοίνικας αντέδρασε και έφτασε στο 26-24, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ ο Φοίνικας ήταν αποφασισμένος να πάρει τη νίκη γοήτρου μπροστά στο κοινό του και τα κατάφερε κατακτώντας το πέμπτο σετ με 15-9.

Τα σετ: 19-25, 21-25, 29-27, 26-24, 15-9.