Το Μαρκόπουλο ήταν εξαιρετικό κόντρα στον Άρη και επιβλήθηκε με 3-0 σετ στη Θεσσαλονίκη για τη δεύτερη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ομάδα της Αθήνας που διαθέτι ένα νεανικό σύνολο και φέτος δείχνει ότι όποιος την υποτιμήσει θα το πληρώσει. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα.

Το Μαρκόπουλο μπήκε πιο δυνατά στο σετ και προηγήθηκε με 2-5 αιφνιδιάζοντας τον Άρης. Οι φιλοξενούμενες κρατούσαν ένα προβάδισμα μέχρι το 7-10 αλλά ο Άρης έκανε την ανατροπή και έφτασε στο 15-13 και 20-17 δείχνοντας έτοιμος να πάρει το πρώτο σετ. Ωστόσο το Μαρκόπουλο δεν είπε την τελευταία του λέξη και από το 23-21 έφερε την κατάσταση τούμπα και πήρε το πρώτο σετ με 24-26.

Το Μαρκόπουλο μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ όταν και προηγήθηκε με 7-10. Ο Άρης ισοφάρισε σε 12-12 αλλά οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι το προβάδισμα με 12-13. Η ομάδα από τα Μεσόγεια είχε τον έλεγχο του σετ και έφτασε στο 18-20 και 20-24 κατακτώντας τελικά το σετ με 20-25.

Η φιλοξενούμενη ομάδα με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε φουριόζα στο τρίτο σετ. Το Μαρκόπουλο είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του σετ και έφτασε μέχρι το 13-20 δείχνοντας έτοιμο για τη νίκη. Τελικά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε το τρίποντο μέσα στη Θεσσαλονίκη.

Τα σετ 0-3 (24-26, 20-25, 20-25)