Τεράστια νίκη πήρε ο μέγας Παναθηναϊκός στου Ρέντη, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-1 σετ στον πρώτο ημιτελικό για το CEV Challenge Cup.

Οι «πράσινοι» παρόλο που έπρεπε να διαχειριστούν την πολύ μεγάλη απουσία του Φερνάντο Ερνάντες, τα κατάφεραν περίφημα έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γίρι Κόβαρ που έκανε τα πάντα, παίζοντας ως διαγώνιος!

Πλέον το «τριφύλλι» χρειάζεται να κατακτήσει δύο σετ στη ρεβάνς της 15ης Φεβρουαρίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι για να βρεθεί με κάθε επισημότητα στον τελικό της ευρωπαϊκής διοργάνωσης!

Ο αγώνας
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Γιάκομπσεν στην πάσα, τους Φράγκο και Σάντερ ως ακραίους, τους Ρανγκέλ και Πετρέα κεντρικούς, τον Ζήση σε θέση λίμπερο και τον Κόβαρ σε θέση διαγώνιου αντί του τραυματία Ερνάντεζ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο πρώτο σετ (9-9), αφού καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα πέραν του ενός πόντου. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήταν για τον Παναθηναϊκό (11-13), μετά από υπέρβαση του Τράβιτσα, αλλά λίγο αργότερα ο Σάντερ σημάδεψε άουτ για το 14-14. Ένας άσσος του Πετρέα έβαλε και πάλι μπροστά τους «πράσινους» με δύο πόντους διαφορά (15-17), αναγκάζοντας τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από το τάιμ άουτ με σερί 3-0, προσπέρασαν (18-17) και έτσι ήταν η σειρά του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να καλέσει τάιμ άουτ. Το σετ μπήκε στην τελική του ευθεία με τον Ολυμπιακό στο +2 (20-18), οι «πράσινοι» είδαν τον Ρανγκέλ να μπλοκάρεται για το 22-19 και στη συνέχεια να χάνουν το πρώτο σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων αλλά πολύ πιο νωρίς (1-3), όμως και πάλι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα 3-3. Το «τριφύλλι» δεν απειλούσε αποτελεσματικά από το σερβίς και έτσι στη συνέχεια του σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν προβάδισμα με +3 (13-10). Οι «πράσινοι» βελτίωσαν την επίθεσή τους και με άσσο του Σάντερ, που έδωσε πολύτιμες λύσεις ισοφάρισαν σε 16-16 και έπειτα από τριπλό μπλοκ στον Ιντάλγκο, προσπέρασαν με 16-17. Ο Κόβαρ ήταν ασταθείς στην υποδοχή και οι «ερυθρόλευκοι» τον σημάδευαν παίρνοντας και πάλι το προβάδισμα με 18-17. Ο Ιταλός του Παναθηναϊκού πήρε το αίμα του πίσω με δύο σερί άσσους και έναν ακόμα πόντο σε κόντρα μπάλα «έγραψε» το 19-22, διαλύοντας την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Κόβαρ «καθάρισε» και στη συνέχεια και με 21-25, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τα σετ σε 1-1.

Τα καλά σερβίς του Ιντάλγκο δημιούργησαν πρόβλημα στον Παναθηναϊκό στην αρχή του τρίτου σετ, με τους «πράσινους» να μένουν πίσω με 3-1. Ο Κόβαρ πήγε στο σερβίς και σημαδεύοντας τον Ιντάλγκο έγραψε με άσσο το 3-3, αλλά το μομέντουμ άλλαξε γρήγορα πλευρά για το νέο προσπέρασμα του Ολυμπιακού με 6-3. Οι «πράσινοι» δεν κατέθεσαν τα όπλα και με δικό τους σερί ισοφάρισαν σε 6-6, για να περάσουν στη συνέχεια μπροστά για πρώτη φορά με 10-11. Οι δύο ομάδες είχαν βρει ρυθμό και συνέχισαν να προχωρούν μαζί στο σκορ 15-15, μέχρι ο Γιάκομπσεν να μπλοκάρει τον Στερν, διαμορφώνοντας το 15-17. Δύο φθηνά λάθη από τους «πράσινους» έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο σετ (18-18), που στη συνέχεια προσπέρασε με 20-19. Ο Κόβαρ συνέχισε να «πυροβολεί» από το σερβίς και με έναν ακόμα άσσο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 20-21 και λίγο αργότερα με μπλοκ άουτ του Σάντερ διαμορφώθηκε το 23-25, για το προβάδισμα του «τριφυλλιού» και στα σετ με 1-2.

Ένας άσσος του Ιντάλγκο, νωρίς στο τέταρτο σετ «έγραψε» στο 3-1, διαφορά που αυξήθηκε σε 6-3 έπειτα από διαμαρτυρία του Ρανγκέλ που έφερε την κόκκινη κάρτα στον Βραζιλιάνο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 10-6, ωστόσο με λάθος του Πάγιενγκ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 11-9, σε ένα σετ όπου οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αλλάξει την τακτική τους στα σερβίς. Η ολική επαναφορά του «τριφυλλιού» έγινε με δύο άσσους του Πετρέα, που έφεραν το 11-12, για να ακολουθήσουν μία πάιπ του Σάντερ και ένα μονό μπλοκ του Κόβαρ στον Ιντάλγκο για το 11-14. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου δεν μπόρεσαν να συντηρήσουν το +3, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να φέρουν πολύ γρήγορα το σετ στα ίσια (15-15), ύστερα από άσσο του Πάγινεγκ. Ο Μπάσης τόσο με τα σερβίς του, όσο και με τις άμυνες που έβγαζε ήταν ο παράγοντας «Χ» του «τριφυλλιού» στο τέταρτο σετ, συμβάλλοντας τα μέγιστα για να προηγηθούν και πάλι οι φιλοξενούμενοι με 16-19. Όπως και νωρίτερα, έτσι και αυτή τη φορά οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το +3, επιτρέποντας στους «ερυθρόλευκους» να ισοφαρίσουν σε 19-19. Το σετ θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες, όπως έδειχνε και το 24-24. Ο Κόβαρ ανέλαβε δράση και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 24-26 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 21-25, 23-25, 24-26)