Ο ΑΟ Θήρας επικράτησε της Θέτιδας Βούλας με 3-1 σετ και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί που περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός.

Η ομάδα της Σαντορίνης θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της απέναντι στον πρωτοπόρο του ελληνικού πρωταθλήματος. Καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του δεύτερου ημιτελικού έπαιξε το πρώτο σετ. Η Θέτιδα προηγήθηκε με 19-24 αλλά τα καλά σερβίς της Κωνσταντινίδου έφεραν την κατάσταση στα ίσα με τις τυπικά φιλοξενούμενες να το κατακτούν.

Για την ομάδα της Σαντορίνης μεγάλο ματς έκανε η Λαμπρινή Κωνσταντινίδου. Η Ελληνίδα πασαδόρος με τα σερβίς της γύρισε το πρώτο σετ ενώ μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι. Για τη Θέτιδα σπουδαίο ματς έκανε η Ανθούλη αλλά σε κάποιες στιγμές έμοιαζε να παίζει μόνη της.

Ο προπονητής της Θέτιδας Γιώργος Ρούσης ξεκίνησε με τις Ρουσνατσένκο στην πάσα, Ανθούλη στη διαγώνιο, Περάλτα – Ακτάς στα άκρα, Σιρίνινα – Παπαγεωργίου στο κέντρο και λίμπερο τη Μανιατογιάννη.

Ο ΑΟ Θήρας ξεκίνησε με τις Κωνσταντινίδου στην πάσα, Χόλστον στη διαγώνιο, Άμποτ – Μίτροβιτς στα άκρα, Αργυρίου – Διάλλα στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού.

Το πρώτο σετ είχε πολύ μεγάλες φάσεις για τις δύο ομάδες. Το προβάδισμα εναλλασόταν με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να πάρουν διαφορά. Η ομάδα της Βούλας πάτησε γκάζι στο φινάλε και με την Ανθούλη να σηκώνει το επιθετικό βάρος και την Περάλτα να είναι αξιόπιστη επιθετικά πήρε τα ηνία.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούση προηγήθηκε με 19-24 με μπλοκ άουτ της Περάλτα και είχε πέντε ευκαιρίες να κλείσει το σετ. Το χαμένο σερβίς της Ανθούλη έδωσε φιλί ζωής στη Σαντορίνη που με την Κωνσταντινίδου στη γραμμή του σερβίς κατάφερε μία σπουδαία ανατροπή, ισοφάρισε σε 24-24 και τελικά πήρε το σετ με επίθεση της Χόλστον και επίθεση της Μίτροβιτς.

Με μπλοκ της Μίτροβιτς η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 3-5 στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Θέτιδας ισοφάρισε σε 8-8 με μπλοκ της Παπαγεωργίου αλλά με την Άμποτ στη γραμμή του σερβίς οι τυπικά φιλοξενούμενες έφτασαν στο 10-15 με άσο της ακραίας από τις ΗΠΑ.

Με επίθεση της Ακτάς και μπλοκ από την Τουρκάλα ακραία η ομάδα της Θέτιδας μείωσε σε 16-18 αλλά με την Χόλστον και την Άμποτ η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έφτασε στο 17-21. Με άσο της Διάλλα η ομάδα της Σαντορίνης έφτασε στα πέντε σετ μπολ και κατέκτησε το σετ μετά από λάθος πρώτο χρόνο της Σιρίνινα.

Με άσο της Αργυρίου και επίθεση της Άμποτ η ομάδα της Σαντορίνης προηγήθηκε με 2-5 στο τρίτο σετ. Με την Ακτάς στα 9 μέτρα η ομάδα της Βούλας προσπέρασε με 6-5 με άσο της Τουρκάλας ακραίας και με δύο πόντους με την Περάλτα.

Από εκείνο το σημείο η Θέτιδα ανέβασε στο στροφές επιθετικά και με την Ανθούλη στο σερβίς ξέφυγε σημαντικά. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση με τέσσερις άσους της νεαρής διαγώνιας έφτασε στο 19-8 με τη Χόλστον να δίνει τέλος στο σερί της. Η ομάδα της Σαντορίνης προσπάθησε με μειώσει με άσο της Διάλλα αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη. Το σετ τελείωσε με επίθεση της Ανθούλη.

Με άσο της Κωνσταντινίδου ο ΑΟ Θήρας έφτασε στο 1-6 στο τέταρτο σετ. Μετά από χαμένη επίθεση της Δραγουμάνου η διαφορά έφτασε στους επτά πόντους με την ομάδα της Θέτιδας να δείχνει σημάδια αντίδρασης και να μειώνει σε 12-13 μετά από φιλέ της Άμποτ. Πάλι όμως η ομάδα της Σαντορίνης με όπλο το σερβίς έχτισε διαφορά για το 14-20 με λάθος της Ακτάς και της Περάλτα. Η ομάδα της Σαντορίνης δε δυσκολεύθηκε να πάρει το σετ και το ματς.

Τα σετ 26-28, 19-25, 25-17, 20-25