Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ στην Σερβία στο πρώτο ματς της 3ης προκριματικής φάσης του Champions League. Νίκη με «καθαρό» σκορ ψάχνουν στη ρεβάνς οι «ερυθρόλευκες».

Γλυκιά ήττα γνώρισε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού στη Σερβία και αυτό γιατί τα δύο σετ που πήραν οι «ερυθρόλευκες» από τη Ζοκ, τους δίνει τη δυνατότητα να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, με νίκη 3-0 ή 3-1 (η 3-2 και επικράτηση στο «χρυσό» σετ) στη ρεβάνς που θα γίνει στου Ρέντη.

Σε αυτό το πρώτο ματς της 3ης προκριματικής φάσης απέναντι στη Ζοκ στη Σερβία, η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και καθάρισε το πρώτο σετ με 26-15. Ένα πρόβλημα με τη Σάλας στο δεύτερο σετ όμως έβγαλε την ομάδα του εκτός ρυθμού και έδωσε στη Ζοκ την ευκαιρία να αντιδράσει άμεσα. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 1-1 (25-23) και έπειτα πήραν εύκολα με κεκτημένη ταχύτητα και το τρίτο σετ με 25-19. Οι «ερυθρόλευκες» στο σημείο αυτό έβγαλαν αντίδραση, η Σάλας είχε πια επιστρέψει και το τέταρτο σετ κατακτήθηκε άνετα με 18-25. Καλύτερα μπήκε και στο τάι-μπρεικ ο Ολυμπιακός προηγούμενος με 3-0. Η Ζοκ και πάλι όμως βρήκε το σθένος να αντιδράσει, έβγαλε ορισμένες καταπληκτικές άμυνες και με δύσκολους πόντους να πάρει προβάδισμα με 8-5. Οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν και πάλι, έφεραν το ματς στα ίσα και το σετ πήγε πόντο-πόντο ως το τέλος. Οι τελικές λεπτομέρειες ήταν υπέρ της σερβικής ομάδας, η οποία πήρε το τάι-μπρέικ με 15-13 και τη νίκη με 3-2.