Πανέτοιμη για μία μεγάλη ευρωπαϊκή διάκριση είναι η ΑΕΚ που με δεύτερη νίκη επί της Νέβα (29-27) σφράγισε την πρόκριση στα ημιτελικά του EHF European Cup.

Η ΑΕΚ που είχε πάρει διαφορά 9 τερμάτων στο πρώτο ματς έπαιξε όσο χρειαζόταν για να σφραγίσει και τυπικά την πρόκριση στα ημιτελικά. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια μπορεί να κάνει πλέον όνειρα συμμετοχής στον τελικό και γιατί όχι και κατάκτησης του τροπαίου.

Αυτός άλλωστε είναι και ο μεγάλος στόχος όπως έχουν τονίσει πολλές φορές οι άνθρωποι της ομάδας. Η ΑΕΚ, που βρέθηκε να χάνει στο πρώτο ημίχρονο, πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε με 24-21 με τον Φλορίδο στην τελική ευθεία του ματς.

Οι Ρώσοι ισοφάρισαν σε 27-27 με τον Σινκέλ ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος του ματς. Τζηράς και Κεδέρης διαμόρφωσαν το τελικό 29-27 δίνοντας τη νίκη στην ΑΕΚ και στο δεύτερο ματς των δύο ομάδων.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν ο Παπαδιονυσίου με έξι γκολ. Από πέντε σημείωσαν Φλορίδο και Λέμος.