Με γκολ του Καλόμοιρου και του Λέμος στο φινάλε η ΑΕΚ επικράτησε με 24-22 και κατέκτησε το κύπελλο χάντμπολ ανδρών στον τελικό του final – 4 της Κοζάνης. Το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς είχε πολλά νεύρα και δυνατές μονομαχίες με την ΑΕΚ να δείχνει την ποιότητά της στο τέλος. Ο ΠΑΟΚ, πάλεψε μέχρι τέλους σε έναν τελικό που ήταν αντάξιος της ιστορίας των δύο ομάδων.

Η ΑΕΚ κατέκτησε το κύπελλο για 4η φορά στην ιστορία της. Την επόμενη εβδομάδα η Ένωση βρίσκεται μπροστά στη μεγαλύτερη πρόκληση της ιστορίας της αφού αντιμετωπίζει την Ύσταντς στους διπλούς τελικούς του EHF European Cup.

Το ματς είχε αρκετή ένταση από το ξεκίνημα. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 4-2 με γκολ των Μπουνέτα και Κεδέρη στσ πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στους πάγκους των δύο ομάδων επικρατούσε μεγάλος εκνευρισμός με πολλές διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις των διαιτητών.

Πριν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα ο Μπουνέτα με τον Σεϊρεκίδη αντίκρυσαν από μία κόκκινη κάρτα λόγω μίας έντασης που υπήρξε μεταξύ τους. Ο Αραμπατζής εκμεταλλεύθηκε το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ έπαιζε με τέσσερις παίκτες λόγω των αποβολών και έκανε το 5-2 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώνει με τον Στογιάνοβιτς.

Ο Τζωρτζίνης μείωσε στο γκολ για τον ΠΑΟΚ με τον Μπουνέτα να δίνει και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε ξανά στο γκολ με τον Λιάπη με τον Δομπρή να κάνει το 7-5 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η τυπικά γηπεδούχος ΑΕΚ έφτασε στο 9-5 με γκολ των Κεδέρη και Λέμος στο δρόμου τα μισά για το πρώτο ημίχρονο. Ο Τσαναξίδης μείωσε για τον ΠΑΟΚ με την Ένωση να απαντά αμέσως με τον Μυλωνά. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε σε 12-9 με Καραγκιοζόπουλο και Στογιάνοβιτς στο 24ο λεπτό.

Η ΑΕΚ διατηρούσε τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα με τον Κεδέρη. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Νικολαΐδης μείωσε σε 14-11 για τον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Στογιάνοβιτς με τον Λιάπη μείωσαν σε 14-13 δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στον τελικό. Ο Μυλωνάς με τον Αραμπατζή διαμόρφωσαν το 16-13 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει ξανά στο γκολ (16-15) με Παπαβασίλη, Στογιάνοβιτς.

Η ομάδα του Πάνου Γούσιου ισοφάρισε σε 17-17 με τον Μέντουριτς με την ΑΕΚ να προσπερνά ξανά με δύο τέρματα με 20-18 με Μυλωνά και Αραμπατζή. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε ξανά σε 20-20 με Καραγκιοζόπουλο και Παπαβασίλη.

Με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, το τελευταίο πεντάλεπτο εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Με γκολ του Καλόμοιρου η ΑΕΚ προσπέρασε με 23-22 ενάμιση περίπου λεπτό πριν το τέλος του ματς με τον Λέμος να γράφει το 24-22 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σε νεκρό χρόνο.