Σεφτέ στις νίκες στους Ολυμπιακούς Αγώνες έκαναν η Ισπανία με τη Γερμανία, οι οποίες επικράτησαν της Αυστραλίας και της Σαουδικής Αραβίας αντίστοιχα.

Οι Ισπανοί μετά τη «λευκή» ισοπαλία κόντρα στην Αίγυπτο πήραν το πρώτο τους τρίποντο, επικρατώντας με σκορ 1-0 της Σαουδικής Αραβίας. Οι «Φιούριας Ρόχας» ήταν καλύτεροι σε όλο το διάστημα του αγώνα, έχοντας την κατοχή, αλλά και τις φάσεις. Έτσι, στο 80ο λεπτό κατάφεραν τελικά να βρούνε δίχτυα, με τον Ασένσιο να κάνει τη σέντρα και τον  Ογιαρθάμπαλ με κεφαλιά να σκοράρει, δίνοντας έτσι τη νίκη και την κορυφή στον Γ΄ όμιλο στην ομάδα του.

Από την άλλη πλευρά, η Γερμανία που επικράτησε της Σαουδικής Αραβίας με σκορ 3-2, βρέθηκε στην 3η θέση του Δ΄ ομίλου. Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Ναντιέμ Αμίρι, με τους Σαουδάραβες να ισοφαρίζουν στο 30΄ με τέρμα του Σαμί Αλ-Νατζέι. Στο 43ο λεπτό τα «πάντσερ» πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Ράγκναρ Άχε, ωστόσο στο 2ο μέρος (50′) ο  Αλ-Νατζέι βρήκε ξανά δίχτυα για το 2-2. Το τελικό 3-2 για τη Γερμανία διαμόρφωσε ο Φίλιξ Ουντουοκάι στο 75′, ενώ είχαν μείνει με 10 παίκτες, εξαιτίας σε κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Άμος Πίπερ.