Ο Νίκος Ζήσης θα είναι στο πλευρό του Ντιρκ Νοβίτσκι στην επιτροπή παικτών της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας. Στο σώμα που έπαιξε ουσιαστικό ρόλο στην παροχή των ύψιστων υπηρεσιών πριν λίγες ημέρες στο Παγκόσμιο Κύπελλο των Φιλιππίνων, της Ιαπωνίας και της Ινδονησίας, συμμετέχουν επίσης αθλητές ή παλαίμαχοι όπως οι Νικολό Μέλι, Κάρλος Αρόγιο, Μάρκο Μίλιτς και Κερκ Πένι.
Παράλληλα, ο γενικός διευθυντής της ΕΟΚ, Κωνσταντίνος Σβερκούνος, θα βρίσκεται στην επιτροπή των διοργανώσεων.

H FIBA έχει συμπεριλάβει σε ποσοστό 35% γυναίκες στις επιτροπές της, ενώ οι 3 από τους 7 ξεχωριστούς επικεφαλής των επιτροπών είναι επίσης γυναίκες.
Αναλυτικά όλες οι συνθέσεις των επιτροπών όπως ανακοινώθηκαν από τη FIBA:
TEXNIKH ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Ms Rangelova, Eleonora (BUL) – Chair
Mr Hunt, Patrick (AUS) – Deputy Chair
Mr Andres, Armin (GER)
Mr Ankaral?, Recep (TUR)
Mr Conde, Fode Amara (GUI)
Ms Crowley, Nadine (CAN)
Mr Davari, Javad (IRI)
Mr Ford, Sean (USA)
Ms Hejkova, Natalia (SVK)
Mr Ivanovic, Uros (SLO)
Mr Jimenez, Benjamin (ESP)
Ms Palombarini, Sandra (ITA)
Ms Streimikyte, Jurgita (LTU)
Mr Ye, Tianning (CHN)
ΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Ms Dy, Erika (PHI) – Chair
Mr Ramos Perales, Yum (PUR) – Deputy Chair
Mr Alawadhi, Nader (BRN)
Mr Buchanan, Richard (USA)
Mr Carey, John (AUS)
Ms Cocero Mora, Belen (ESP)
Ms Jaimes, Johanna (VEN)
Mr Jeribi, Sofiane (TUN)
Ms Jidesten, Susanne (SWE)
Mr Ndiaye, Babacar (SEN)
Mr Patterson, Chris (NZL)
ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΠΑΙΚΤΩΝ
Mr Nowitzki, Dirk (GER) – Chair
Ms Vasic, Sonja (SRB) – Deputy Chair
Mr Achara, Kieron (GBR)
Mr Arroyo, Carlos (PUR)
Ms do Carmo Gustavo da Silva, Roseli (BRA)
Ms Maiga Ba, Hamchetou (MLI)
Mr Majstorovic, Dejan (SRB) (3×3 Player Representative)
Mr Melli, Nicolo (ITA)
Mr Milic, Marko (SLO)
Ms Oga, Yuko (JPN)
Mr Penney, Kirk (NZL)
Ms Screen, Jenni (AUS)
Ms Udoka, Mfon (NGR)
Mr Zisis, Nikolaos (GRE)
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Mr Weiss, Ingo (GER) – Chair
Mr Thohir, Erick (INA) – Deputy Chair
Mr Berteling, Frank (NED)
Ms Ching, Mable (HKG)
Mr Fontenelle, Carlos (BRA)
Mr Garaleas, Stefan (BEL)
Ms Mena, Gabriela (ESA)
Ms Mitchell, Sabrina (VIN)
Mr Kida Musa, Ahmadu (NGR)
Mr Tooma, Eskandar (EGY), FIBA Africa Zone Treasurer
Mr Alnuaimi, Abdullatif Nasser Al Fardan (UAE), FIBA Asia Zone Treasurer
Mr Richards, Usie (ISV), FIBA Americas Zone Treasurer
Mr Bachanski, Grzegorz (POL), FIBA Europe Zone Treasurer
Mr Shipley, Burton (NZL), FIBA Oceania Zone Treasurer
ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ
Dr Harcourt, Peter (AUS) – Chair
Dr Sayegh, Souheil (SUI) – Deputy Chair
Dr Burt, Peter (NZL)
Dr Canlas, Jose (PHI)
Dr DiFiori, John (USA)
Dr Edwards, Omega (TAN)
Dr Radovanovic, Dragan (SRB)
Dr Shawdon, Anik (AUS)
Dr Chin Sim Teoh (SIN)
Dr Urena Duran, Rosario (ESP)
Dr Wesner, Marni (CAN)
Dr Yucesir, Ilker (TUR)
ΕΠΙΤΡΟΠΗ 3Χ3
Ms Tocala, Carmen (ROM) – Chair
Mr Tashobya, Ambrose (UGA) – Deputy Chair
Mr Al-Kuwari, Saadoun (QAT)
Mr Arcos, Iran (CHI)
Ms Lin D’Alie, Rae (ITA)
Mr Demings, Jason (USA)
Ms Dushku, Elvira (KOS)
Mr Fernandes, Manuel (POR)
Mr Gatti, Sergio (ARG)
Mr Haynes, Patrick (GUY)
Mr Ho Suie Sang, Martin (NED)
Ms Juras, Jasmina (SRB)
Mr Luvsandash, Myagmarjav (MGL)
Mr Aly, Amr Mouselhy (EGY)
Ms Plouffe, Katherine (CAN)
Mr Tashkandi, Ghassan (KSA)
Ms Uhrova, Michaela (CZE)
Mr Vejonis, Raimonds (LAT)
Mr Vrolijk, Kenneth (ARU)
Mr Wensheng, Chai (CHN)
Ms Yasuda, Mikiko (JPN)
ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ
Mr Sneps, Edgar (LAT) – Chair
ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΤΡΩΝ
Mr Tooley, Jim (USA) – Deputy Chair
Ms Aguilar, Elisa (ESP)
Mr Benzarti, Ali (TUN)
Mr Brenscheidt, Wolfgang (GER)
Ms Nordfjord, Gudbjorg (ISL)
Mr Scriven, Matt (AUS)
Mr Sverkounos, Konstantinos (GRE)
Mr Uribe, Rafael (DOM)
Ms Xu, Lan (CHN)
ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Ms Mugwaneza, Pascale (RWA) – Deputy Chair
Mr Bartlett, Michael (CAN)
Ms Compain, Megan (NZL)
Ms Gonzalez, Michelle (PUR)
Ms Hernandez, Dalia (CUB)
Mr Kawashima, Kenta (JPN)
Mr Van Lantschoot, Jan (BEL)
Ms Wallin Kantzy, Lena (SWE)
Ms Weiss, Briana (USA)
ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ
Mr Bodnar, Peter (HUN) – Deputy Chair
Mr Antic, Pero (MKD)
Mr Correa de Sousa, Marcelo (BRA)
Ms Machanguana, Clarisse (MOZ)
Mr Robledo, Modesto (MEX)
Mr Pratoom, Muongmee (THA)
Ms Packalen, Kati (FIN)
Mr Radja, Dino (CRO)
ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ
Mr Antalyal?, Serhan (TUR) – Deputy Chair
Mr Bertea, Maurizio (ITA)
Mr Halabi, Akram (LBN)
Mr Montenegro, Gerardo (ARG)
Ms Rufiana (INA)
Mr Sanikidze, Viktor (GEO)
Mr Sofrimento, Manuel (ANG)
Mr Vairo, Ricardo (URU)
Mr Van den Spiegel, Tomas (ULEB President)
ΟΜΑΔΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
Working Group on ‘Empower National Federations’
Mr Borro, Fabian (ARG) – Chair
Mr Ramaroson, Jean-Michel (MAD) – Deputy Chair in charge of FIBA Plus
Ms Callan, Carol (USA) – Deputy Chair in charge of FIBA Academy
FIBA Women’s Basketball World Cup 2026
Ms Callan, Carol (USA) – Chair
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2027
Mr Shipley, Burton (NZL) – Co-Chair
Mr Manave, Anibal (MOZ) – Co-Chair