Η Μακάμπι Τελ Αβίβ κέρδισε άνετα τον Παναθηναϊκό (71-82 μέσα στο ΟΑΚΑ για την πρώτη αγωνιστική του τουρνουά Παύλος Γιαννακόπουλος. Η “ομάδα του λαού” με κορυφαίο τον Τάιλερ Ντόρσει (18π.) έδειξε πως φέτος θα κάνει αίσθηση στην Euroleague,έχοντας πολλές επιλογές. Aντίθετα οι πράσινοι προβλημάτισαν εμφανίζοντας πολλές αδυναμίες σ’άμυνα κι επίθεση και ο μόνο που ξεχώριε ήταν ο Ράις με 17 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μακάμπι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Οι Σκότι Γουίλμπεκιν και Νέιτ Γουόλτερς οργάνωναν μαεστρικά την ομάδα τους, με τους Χάντερ, Μπλακ και Ντόρσει (14π.) να επωφελούνται.

Ο Παναθηναϊκός κακά τα ψέμματα θέλει πάρα πολλή δουλειά σ’άμυνα κι επίθεση. Οι Γουάιλι και Φριντέτ χάξοντας στις περιστροφές, ενώ στην άλλη μεριά ο Ράις έκοβε κι έραβε, όμως η μονάδα δεν μπορεί να κερδίσει το σύνολο. Το 54-45 του πρώτου ημιχροόνου ίσως να είναι και κολακευτικό για την ελληνική ομάδα, που έχει μεγάλες διαφορές σε σχέση με την περσινή χρονιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για το τριφύλλι. Η “ρέντα” του Ράις δεν συνεχίστηκε, η άμυνα δεν έστριβε με τιποτα και η ομάδα του λαού έκανε περίπατο στο ΟΑΚΑ. Η εικόνα των δύο ομάδων είχε μεγάλη απόκλιση και φαινόταν πως όλοι νέοι παίκτες των γηπεδούχων, δεν ήξεραν που πατούσαν και που βρίσκονταν. Το 56-70 δεν άφηνε πολλά περιθώρια αμφισβήτησης για τον τελικό νικητή.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως δεν τα κατάφερε κι έτσι γνώρισε την ήττα με 71-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 45-54, 56-70, 71-82