Ο Άρης συνεχίζει την καλή πορεία του, στο φετινό πρωτάθλημα, αφού νίκησε την Καρδίτσα με 85-68 και ανέβηκε στο 4-3.

Ο κόσμος γέμισε το Αλεξάνδρειο και ο Άρης φρόντισε να τον ανταμείψει, πετυχαίνοντας μια σχετικά εύκολη νίκη με 85-68 κόντρα στην νεοφώτιστη Καρδίτσα, στο πλαίσιο αναμέτρηση για την 7η αγωνιστική της Basket League. Κάπως έτσι η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-3, ενώ το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου έπεσε στο 1-5, αφού έχει έναν αγώνα λιγότερο.

Ο Νότε με 18 πόντους (6/7 δίποντα, 2/9 τρίποντα)και 6 ριμπάουντ, ο Γκούντγουιν με 15 πόντους (6/11 δίποντα), 9 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από 18 λεπτά και ο Χόρχλερ με 7 πόντους, 12 ριμπάουντ ήταν οι παίκτες που διακρίθηκαν από τους κιτρινόμαυρους, ενώ στο τέλος έβαλε μαζεμένους πόντους και ο Τολιόπουλος, για να φτάσει τους 15, μαζί με 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη. Οι Μπέιτμον και Ντελόριερ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσαν για τους Θεσσαλούς, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.

Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο (15-13, 10′), όμως ο Άρης δεν άργησε να επιβάλει την κυριαρχία του, παίρνοντας το πρώτο του διψήφιο προβάδισμα στο 15ο λεπτό (30-19), έπειτα από ένα λέι απ του Φίλλιου.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς έφτασε στους πόντους 18 πόντους (44-26, 19′), με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν απόλυτα κοντά στο καλάθι (σσ. 28 πόντοι στο ζωγραφιστό) και τους φιλοξενούμενους να έχουν υποπέσει σε 14 λάθη.

Με τον Νότε να σημειώνει 8 γρήγορους πόντους το προβάδισμα του Άρη έφτασε στους 20 πόντους (56-36) λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περιόδου. Η Καρδίτσα έβγαλε αντίδραση, τρέχοντας σερί 11-0 και μειώνοντας σε 56-47 (26’40”).

Το άγχος άρχισε να καταβάλει τις δύο ομάδες μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο κομβικά τρίποντα από Σανόγκο και Τολιόπουλο περίπου 4 λεπτά πριν το φινάλε, διαμορφώνοντας το 74-62. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε συνολικά 13 πόντους στην τελευταία περίοδο, βάζοντας την υπογραφή του σε αυτή την νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Τσόνος, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 44-31, 61-53, 85-68

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 7 (1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 15 (9 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (4/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Νότε 18 (6/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νετζήπογλου 6 (1) , Μήτρου-Λονγκ 7 , Σανόγκο 6 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σχίζας 7 (1), Καββαδάς 2 , Φίλλιος 2, Σιδηροηλίας

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Πριτζέτ 14 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Μπέιτμον 19 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 λάθη), Αγραβάνης 4 (6 ριμπάουντ) , Ντελόριε 16 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αθηναίου 4 , Γόντικας 2 (4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 27/56 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 7/13 βολές, 56 ριμπάουντ ( 29 αμυντικά – 27 επιθετικά), 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Καρδίτσας: 19/35 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 15/25 βολές, 35 ριμπάουντ ( 26 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 21 λάθη, 4 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 8η αγωνιστική της Basket League ο Άρης θα υποδεχτεί το Λαύριο (04/12, 15:45), ενώ η Καρδίτσα περιμένει τον ΠΑΟΚ (04/12, 19:15).